Zapomeňte na čajové pytlíky! Matcha je SUPERZDRAVÝ zelený čaj v prášku

Čaj je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě, hned po vodě. Většina z nás ho pije, protože dokáže povzbudit, ale především proto, že víme jak zdravý je. O tom, že je čaj prospěšný pro tělo si můžete přečíst na každém rohu, ale ani mezi čaji si nejsou všechny druhy rovny.

Velmi doporučovaný je především zelený čaj, který obsahuje více antioxidantů než černý. Jenže můžeme jít ještě dále a zajímat se o to, který konkrétní druh zeleného čaje je nejzdravější. Nejspíše se budete divit, protože ho nenajdete v čajových pytlících ani jako sypané lístky…

Matcha aneb zelený prášek

Matcha je japonský zelený čaj, který je speciální v mnoha ohledech. Už jenom tím, jak se pěstuje. Čtyři týdny před svou sklizní se zakryje plantáž plachtou, která brání pronikání slunečního záření (až celých 90 %). Rostlina reaguje tak, že světlo kompenzuje nadměrnou produkcí chlorofylu.

Takto vzniká nejen sytá smaragdová barva, ale zachová se i větší množství prospěšných látek. Rozdíl však není zdaleka jen v tomto. Čajové lístky se totiž zcela rozdrtí na velmi jemný prášek, který se konzumuje. Tím do sebe dostaneme několikanásobně více antioxidantů než při běžném louhování.

Vydá až za 10 šálků zeleného čaje!

Tím, že se konzumuje celý čajový lístek, do sebe dostáváme mnohem více antioxidantů a dalších živin (vitamíny, vláknina…). U zeleného čaje se cení především tzv. katechiny, antioxidanty, které jsou zkoumány jako možná prevence/léčba celé řady onemocnění. Konkrétně je pak významný EGCG (Epigalokatechin galát), který má např. protizánětlivé a protirakovinné účinky.

Čaj matcha je výjimečný tím, že obsahuje až 137x více EGCG než běžný zelený čaj, který si vylouhujeme. A o tom, kolik ho je v prodávaných ledových čajích ani nemluvě. Matcha může skutečně vydat až za 10 šálků zeleného čaje, protože jejich kvalita se značně liší a obsah antioxidantů také, navíc závisí i tom, jak je připraven (teplota, doba atd.).

Nenechte se napálit čínskými padělky

Už se třesete, až matchu vyzkoušíte? Pravá japonská matcha je nejen zdravá, ale také dokáže povzbudit, zlepšit náladu, zvýšit schopnost soustředění a zrychlit metabolismus. Vychutnávat si jí můžete samotnou, ochucenou, studenou i teplou. Příprava je nadmíru snadná.

Nechtějte však za každou cenu ušetřit. Matcha u nás začíná být stále více populární, takže můžete narazit na spoustu slevových/výhodných akcí, kdy ji pořídíte až o 70 % levněji než jinde. Jenže často jde o mletý zelený čaj z Číny, který nejen chutná hnusně, ale také obsahuje pesticidy, těžké kovy, bakterie či plísně. Místo zdravého nápoje dostanete patok, který spíše škodí.

Napsat komentář