Superpotraviny

Označení „superpotraviny“ je dnes spíše reklamní záležitostí, která vychází z toho, že tyto potraviny mají vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Většinou se jedná především o vitamíny, antioxidanty a minerální látky. Nemusí se nutně jednat o potraviny exotického původu, podstatné je, aby množství některé zdraví prospěšné látky bylo větší, než je průměr u ostatních potravin.

Oficiální definice zatím neexistuje. Výraz je známý již z minulého století, ale svůj „boom“ zažívá až nyní, kdy se v posledních letech stále více lidí zajímá o své zdraví a stravu. Přirozeně tak vyhledávají specifické druhy potravin, které jsou bohaté na určité látky (např. Vitamin C). Superpotraviny mohou být pro mnohé náhradou doplňků stravy, ke kterým nemají důvěru.

Výživově bohatá potravina, která je považovaná za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu.Oxford English Dictionary

Kolik existuje superpotravin?

Žádný oficiální seznam tzv. superpotravin neexistuje. Na internetu najdete celou řadu výčtů takto označovaných potravin. Některé obsahují především exotické potraviny, jiné naopak zařazují i ty, které jsou již dnes hojně rozšířené.

Abyste viděli, že zdravé a „super“ mohou být právě i potraviny, které jsou v našich obchodech běžně dostupné, tak na těchto stránkách najdete zařazené i je. Nemusíte tedy zcela měnit svůj jídelníček a zařazovat např. exotické ovoce. Možná už nyní máme některé „superpotraviny“ na svém talíři.

Oblíbené superpotraviny:

Chia semínkaChia semínka

Chia semínka jsou jednou z nejoblíbenějších superpotravin v ČR. I přes to, jak jsou malé, se jedná o bohatý zdroj živin. Ceněné jsou především pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Jsou bez chuti, proto je není těžké konzumovat samotné (viz recepty s chia), případně zakomponovat do stávajícího jídelníčku.


Chlorella tablety a prášekChlorella

Řasa chlorela se stala symbolem pro detoxikaci organismu. Dokáže na sebe vázat velké množství škodlivých látek, které v těle máme. Zároveň však obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, chlorofylu, chlorelový růstový faktor či vlákninu.


Zelený čaj MatchaMatcha

Matcha je druh zeleného čaje. Pochází z Japonska a patří mezi nejzdravější potraviny na světě. Unikátní je v tom, že se jedná o jemný prášek, který obsahuje celé čajové lístky. Šálek takového čaje poté obsahuje až 10x více antioxidantů a zdraví prospěšných látek než běžný zelený čaj.


Spirulina prášekSpirulina

Spirulina je sladkovodní sinice, která má také vysoký obsah chlorofylu. Stejně jako chlorela má dobré výživové hodnoty a obsahuje celé spektrum zdravých látek. Nejčastěji se užívá jako pomocník při hubnutí a na posílení imunitního systému. Přispívá však i k celkové vitalitě organismu.


Mladý ječmenMladý ječmen

Mladý ječmen patří do skupiny tzv. zelených potravin. Ty jsou bohaté nejen na chlorofyl, který jim dává tmavě zelenou barvu, ale i na další látky. Konkrétně ječmen v této podobě obsahuje velké množství vápníku, draslíku či železa. Jeho antioxidační látky lidé vyhledávají jako prevenci, ale i při celé řadě onemocnění (stále se však jedná pouze o doplněk stravy!).