SPECIÁL O KOCOVINĚ: Co to je, příznaky a léčba

Problém s přemnožením bílých myšek v místnosti měl jistě už každý. Kocovina je nepříjemným stavem vzniklým po každém alkoholovém dýchánku, kde to tak nějak přeženeme s pitím. Velká žízeň, bolest hlavy, nevolnost, celkové oslabení organismu a třeba i přechodná přecitlivělost na vnější podněty, včetně hluku nebo světla. Přesně tak se kocovina běžně popisuje.

Existuje i pár zajímavých fíglů, jak jí předejít – mnohé ale jistě bude zajímat, jak ji pokud možno bez následků překonat. Obecně můžeme říct, že to přeci není jen o tom dobře se vyspat po nějaké bujaré pitce.

Kvalitní večeře je základ

Jdete někam na noční tah? Ideálně byste se před ním měli dobře najíst a neuškodí, když si dopřejete pořádný kus masa. Obecně se doporučuje večeře dostatečně vydatná, protože to nejhorší, co můžete udělat – a co zapříčiní to nejhorší možné probuzení po konzumaci většího množství alkoholu – je prostě a jednoduše pití na lačný žaludek.

Kocovina je jen reakce organismu

O kocovině se dá říci, že jde o složitou chemickou reakci, která si dala za cíl odbourat alkohol z přijatého piva, vína a panáků tvrdého alkoholu. Tento proces odbourá až neskutečné množství vitamínů a živin, které je třeba doplnit. Na prvním místě je tu hlavně voda, kterou je třeba organismu dodat především po pár sklenicích vína. To totiž nejen roztahuje cévy, ale také bohužel pořádně vysušuje tělo. Do jisté míry to platí i pro jakýkoliv další alkohol, takže mějte u postele pořádnou sklenici vody, ne-li celé vědro. To pak poslouží i pro opláchnutí obličeje a krku, takže zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Alkoholem trpí hlavně játra

Požívání alkoholu by mělo být tabu při jaterních onemocněních. Ale i jinak naprosto zdravá játra u mladého člověka, nezatížená častou konzumací lihovin a kouřením, mívají se zpracováním alkoholu menší problém. Když se snaží odbourat alkohol z organismu, přestanou s produkcí glukózy, neb laicky řečeno nemohou dělat dvě různé věci najednou.

Krevní cukr se pak dostane do velmi nízkých poloh a dostaví se také ranní špatná nálada – přítel každé větší kocoviny. Alkohol také negativně působí na naši motoriku, takže se mírně nebo mírně více motáme při chůzi a prožíváme také euforické stavy úzce spojené s pobytem prvního člověka na Měsíci. Na druhou stranu – pokud chcete krevní cukr při požívání alkoholu trochu posílit, nedělejte to. Současná konzumace sladkých potravin (tedy jednoduchých cukrů, co jdou okamžitě do krve) a alkoholu znamená pro organismus menší katastrofu. Kocovina pak bude tím horší.

Léčba kocoviny

Chce to hlavně klid, zejména u dospívající části populace. Každý si tímto problémem musí někdy projít. Je potřeba dodat tělu hlavně spoustu vody, pomůže se projít na čerstvém vzduchu nebo studená sprcha, která alespoň trochu rozhýbe organismus. Existují samozřejmě i různé tabletky, které si koupíte v lékárně a rozpustíte za pár sekund ve vodě – jejich použití je ale dost diskutabilní. Podle mnohých vědeckých studií jde spíše jen o takové placebo. Snad i proto nejsou na lékařský předpis, ale koupíte je i v drogeriích nebo supermarketech. Možná bude lepší požádat babičku o klasickou nudlovou polévku, která zabere mnohdy o dost lépe.

Babské rady

V minulosti se objevilo nejen na internetu dost zajímavých návodů, jak urychlit léčbu kocoviny. Pojďme si je v krátkosti shrnout. Podle některých pomůže třeba lžička olivového oleje nalačno, tělo totiž potřebuje doplnit spoustu živin a nenasycené mastné kyseliny napomohou k co nejrychlejší obnově správného fungování jater a mozku.

Dobrým lékem jsou i vajíčka – aneb snadno stravitelné živiny – jedno zda v omeletě se šunkou nebo vařená. Totéž platí i pro ovesnou kaši, oblíbené jídlo našich předků, po které ale asi po ránu zrovna nezatoužíte. Pomohou ale třeba i banány a med, opět kvůli dodání velkého množství různých potřebných živin, které dostanou organismus brzy do normálu.

Aspirin i káva jsou tabu

Vyloučit rovnou můžeme aspirin, který může prohloubit žaludeční problémy a není z dlouhodobého hlediska (vzhledem k možnému poškození sliznice žaludku) na léčbu kocoviny nejlepší řešení. Káva jako taková pak spíš pomůže prohloubit deficit tekutin, takže spíše tělo v konečném důsledku ještě více oslabí.

Napsat komentář