Prostata a její příznaky: Zjistěte, zda nemáte problémy i vy!

Polovina mužů starších 60 let a téměř všichni muži starší 70 let, taková je statistika problému se zvětšenou prostatou. Medicínské pojmenování je benigní hyperplázie prostaty, ale většina z nás jí zná pod obecným pojmenováním a především z hlediska problémů s častým močením.

I když se jedná o zcela běžný a často snadno řešitelný, není radno ho podceňovat. Stejné symptomy má totiž i nádorové onemocnění a i v případě zvětšené prostaty je nutná léčba, jinak hrozí problémy až s ledvinami.

Zvětšená prostata a její příznaky

Problémem zvětšené prostaty je i fakt, že mnoho mužů toto onemocnění vnímá jako příznaky, ale stárnutí. Neobtěžují se tedy zajít za odborníkem (urologem) a i přes problémy s vyprazďnováním močového měchýře, nic nedělají. To ovšem může vyústit až k aktutní močové retenci, tedy zastavení močení či poškození ledvin, které může končit i jejich selháním.

Hlavní je rozpoznat první dva příznaky, které mohou na problémy s prostatou upozornit. Jsou to tyto:

  1. Častá potřeba močení – Nutkavá potřeba močení je tak silná, že probouzí ze spánku
  2. Obtíže s močením – Problém se začátkem močení, slabý proud či nedokonalé vyprázdnění měchýře

Mějte však na paměti, že zvětšování prostaty není nic, co by se běžně nedělo. Především v pubertě se její velikost výrazně zvětšuje, ale až kolem 40 roku života dochází k tzv. zbytnění, kdy se mohou objevovat obtíže.

Jak řešit problémy s prostatou

Máte-li podezření, že vaše problémy by mohly souviset s prostatou, je nutné neprodleně navštívit svého lékaře a nechat se doporučit k vyšetření na urologii. Jedině tak je možné určit správnou diagnózu a případně i léčbu. Vyšetření nebolí a především dokáže vyvrátit, že by se jednalo o nádor, což je velmi důležité.

Moderní medicína léčí problémy s prostatou mnoha různými způsoby, od pouhého sledování až po chirurgické zákroky. Dobrou zprávou je, že až 80 % pacientů je léčeno pomocí léků a velké části navíc problémy odstraní přirodní doplňky stravy na prostatu. Čím dříve se problém odhalí, tím lepší výsledky jsou.

Přírodní léčba problémů s prostatou

Existuje hned několik rostlin a přírodních látek, které pomáhají při problémech s prostatou. Jejich účinek je podložen vědeckými studiemi a v mnoha případech dokáží problém zcela vyřešit. A které látky hledat v doplňcích stravy?

Saw Palmetto (Serenoa Repens) – Jedná se o malou palmu rostoucí v severní Americe. Na základě vědeckých studií se již dlouho používá její extrakt, který má prostřednictvím hormonů pozitivní vliv na prostatu.

Pygeum Africanum – Extrakt z kůry tohoto afrického stromu je užíván k péči o prostatu i močové cesty. Normalizuje funkci močového měchýře i močových cest.

Urtica Dioica – Známější pod názvem Kopřiva dvoudomá, je používána již od nepaměti. Blahodárně působí na ledviny a vylučování, navíc zesiluje účinek výše zmíněných extraktů.

Beta-Sitosterol – Jedná se o hlavní rostlinný sterol, který je obsažený např. v sojových bobech či burácích.

Při nákupu některého z volně prodejných doplňků stravy na prostatu si dávejte pozor především na to, aby daný přípravek neobsahoval pouze jedinou účinnou látku. Cena je pak  příliš vysoká a lepší účinek získáte synergií 2 a více přírodních extraktů.

Tip na závěr: Masáž prostaty

Nezapomínejte, že důležitá je především prevence. V případě péči o prostatu je velmi vhodná její masáž. Tu můžete provádět sami, nebo si ji nechat udělat v rámci nějaké masáže. Ideální je to i jako zpestření partnerského sexuálního života.

Napsat komentář