Přípravky na akné z drogerie nezabírají? Zkuste tyto!

Akné (odborně Acne vulgaris) patří k nejrozšířenějším chronickým onemocněním kůže. Máte-li to štěstí, že typickými pupínky prakticky netrpíte, pak pravděpodobně alespoň ve svém okolí najdetet někoho, kdo má projevy výraznější, než by bylo zdravé.

Tento zánětlivý proces mazový žláz není asi potřeba blíže popisovat. Faktem je, že kromě jizev se akné podepisuje i na psychice, protože se vyskytuje především na obličeji, tedy stále viditelné části těla. Problém to bývá nejen v pubertě, ale někdy i mnohem později, protože akné lze trpět i do pokročilého věku. Zpravidla odezní po 20 roce života, ale i tak svým agresivním průběhem dokáže znepříjemnit život.

Akné, které nelze zvládnout

S problematickou pletí se na kožním dvěře netrhnou. Existují sice stovky volně prodejných kosmetických přípravků od přírodních olejů až po 100% chemické „drijáky“, ale ty zkrátka občas selžou a nemusí mít prakticky žádný účinek.

Silné akné se přitom dříve řešilo pouze pomocí antibiotik a kortikoidů, tedy přípravky na předpis. To už se dnes mění a i některé silnější krémy jsou volně prodejné. Zároveň se vyvrací nejrůznější mýty o tom, že za akné může konzumace čokolády apod., přesto však jídelníček může mít významný vliv v tomto boji.

My se však podíváme na 3 přípravky, které se u silnějších typů akné doporučují. Jeden z nich je novinkou, která přináší do léčby akné vědecké inovace 21. století.

Kyselina azaelová

O této dikarboxylové kyselině jste pravděpodobně neslyšeli (na rozdíl od např. kys. salicylové). Vytváří ji kvasinka Melassezia furfur a vyskytuje se v pšenici, žitu a ječmenu. Lze ji samozřejmě vytvořit synteticky, ale důležité je, že se používá k léčbě akné.

Schopnost účinně zabíjet bakterie v pórech kůže a snižovat tvorbu kreatinu (přírodní látka podporující růst bakterií, pozn. red.) se využívá u mírného, ale spíše středního akné. Dříve mast, která tuto látku obsahovala musel předepsat lékař, ale dnes jsou již volně prodejné. Je však lepší se s lékařem poradit, protože se jedná o silnější přípravek, který může kůži podráždit.

U nás se s ní setkáte pod obchodním názvem Skinoren.

ACNEVAC

acnevac-krabickaZa pomoci odborníků z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se podařilo vyvinout unikátní přípravek, který léčí akné, furunkulózu a mikrobiální ekzém. Je postaven na zcela novém principu – bakteriálního lyzátu z kmenů nejčastějších původců těchto zánětlivých onemocnění.

Značně se liší o forma, protože se nejedná o krém, mast či olej, ale kapsle. Ty jsou určeny k polykání a jediné balení obsahuje 30 kapslí, které vystačí na tříměsíční kúru. Uživají se vždy 10 dní a poté 20 dní pauza.

Ze začátku se může dostavit přechodné zhoršení stavu, ale později by se mělapleť uzdravit a dlouhodobě zlepšit. Opět se jedná o volně dostupný preparát, který lze sehnat v lékárnách.

Nafigate Acne Invisible

V 21. století by se dalo očekávat, že medicína si s takovými banálními problémy jako je akné hravě poradí. Zatím ovšem bylo vše založeno na krémech a tradičních chemických látkách, které najdeme často v přírodě. Budoucnost však mají nanotechnologie.

Velkým úspěchem českých vědců je nanovlákenná péče o pleť Nafigate Acne Invisible. Jedná se o set dvou gelů. Jeden obsahuje známou a osvědčenou kyselinu hyaluronovou, druhý pak nanovlákna, která ošetřené místo „zneviditelní“. Pokožka se nejen hojí, ale také vyživuje.

Jedná se o zajímavý produkt, který má ovšem tu „vadu na kráse“, že je poměrně drahý a cena za 2×10 ml se blíží tisícikoruně.

Napsat komentář