Alkohol a léky na bolest huntují čechům játra

Kadžý druhý čech má problémy s játry, problémem je především to, že o tom vůbec netuší. Průzkum ukázal, že u mnoha lidí jsou jaterní hodnoty zvýšené, což sice nemusí nutně znamenat i jaterní chorobu, ale bylo by vhodné výsledky konzultovat s lékařem.

Většinou se špatný stav jater dá připsat zvýšené konzumaci alkoholu, který je konzumován v nepřiměřeném množství. Když se k tomu připočte i fakt, že se lidé o zdraví svých jater prakticky nazajímají a nevěnují pozornou prevenci, tak je jasné, že tento důležitý orgán musí často trpět.

Na vině ovšem není jen alkohol, ale i léky na bolest, které lze koupit bez receptu v lékárně. Lidé si zvykají je polykat při každém zabolení a někteří je užívají téměř denně. To je ovšem pro játra obrovská zátěž, o to větší, když se kombinují s alkoholem či nezdravým životním stylem.

Játra jsou přitom životně důležitý orgán. Jaterní onemocnění se mohou rozvíjet postupně a k jejich odhalení dojde pozdě, takže je léčba komplikovaná a v některých případech i nemožná.

A kdo je nejvíce ohrožen? Nejrizikovější skupinou jsou muži nad 50 let. To ovšem neznamená, že lze preventivní vyšetření odkládat, začít byste měli co nejdříve a s doktorem sledovat průběžný stav jater.

Napsat komentář