Zdravá snídaně? Zkus si namixovat vlastní müsli!

Snídaně (káva, džus, pečivo)

Říká se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Za poslední desetiletí však přibylo lidí, kteří buď vůbec nesnídají (například v USA je to podle průzkumů celá desetina populace), nebo snídají jen občas.

Nedostatek času je důvod, který udává většina těch, kteří si doma snídani nedopřejí. Část lidí počká až do oběda, jiní se spokojí třeba s jogurtem v práci. Stačí to? Proč se vyplatí snídat? Jak by vlastně měla vypadat ideální snídaně?

Snídaně očima vědy

Žhavé diskuze se ohledně snídaní vedou především v souvislosti s hubnutím. Často se tak setkáš s doporučením, že bez správné (takové či onaké) snídaně nelze redukovat tělesnou hmotnost. Jenže studie ukazují, že snídaně nestartuje metabolismus (1) a její vynechání nezpůsobuje přibírání (2).

Vynechání snídaně tedy podle studií neznamená žádnou velkou katastrofu, ale každý z nás je jiný. Například u dětí, ale nejen u nich, je možné pozorovat sníženou pozornost a výkonnost. Náš mozek zkrátka potřebuje svůj příjem cukru.

Co si dát k snídani?

Cereálie, pečivo, vajíčka, mléčné výrobky, každý si ideální snídani představuje trochu jinak. Vzhledem k tomu, že by měla pokrývat asi 20 % denního energetického příjmu, tak je jasné, že to nemusí být žádná velká hostina.

Jak už bylo zmíněno, důležitá je pro mozek. Jeho „palivem“ jsou cukry. Zde tedy logicky nejlépe vychází nějaké cereálie, třeba s ovocem. Když si je dopřeješ s mlékem či jogurtem, tak tělu dodáš i vápník a bílkoviny, takže vyvážená kombinace.

Udělej si vlastní müsli!

Obchody jsou plné snídaňových cereálií, křupínků a kaší. Jenže ty máš vlastní potřeby, a především chuťové preference. Možností je samozřejmě namíchat si ideální poměr doma, přesně podle svého gusta. Jenže to je jedna z těch věcí, které vyžadují energii a čas, takže tě spíše odradí od snídání.

Naštěstí je 21. století, takže ti můžeme ukázat takovou vychytávku jakou je Mixit.cz (jestli si ze Slovenska, pak varianta Mixit.sk), kde si můžeš namíchat vlastní müsli! Dáš si tam to, co máš rád(a) a oni ti to pošlou namíchané a zabalené, už jen zaliješ mlékem.

Vybereš si základ (např. ovesné vločky, cornflaky) a pak může přidat sušené ovoce, ořechy a čokoládu či jiné sladkosti. Celou dobu navíc vidíš, kolik bude tvůj mix stát a jeho nutriční hodnoty a podíl jednotlivých přísad. Dokonce můžeš svůj mix i pojmenovat.

Máš zvláštní potřeby? Není problém si namixovat veganskou či bezlepkovou variantu.

Že si na mixování netroufáš? Můžeš se inspirovat celou řadou již hotových mixů, které jsou parádně nakombinovány. Ať tak nebo tak, dostaneš napěchovaný tubus plný poctivých a kvalitních surovin, žádné šizení.

Vlastní mix musli z Mixit.cz

Napsat komentář