Toxické gumičky? Kdepak! Není důvod pro paniku

Loom bands neboli česky „gumičky“, toje nový hit u dětí a mladých. Vyrobit z nich lze téměř vše, od náramků až po přívesky. Kromě originálních, chcete-li značkových, se v prodeji objevují i levnější napodobeniny, o kterých se již psalo jako o „toxických“ či „nebezpečných“. Jaká je realita? Je třeba neoriginální skutečně vyhodit? Podívali jsme se tomuto problému na zoubek…

Latex, ftaláty…

Základním poznávacím znamením originálních gumiček je to, že jsou vyrobené ze silikonu, který zaručuje nejen dobrou životnost, ale především je celosvětově uznáván jako bezpečná látka. Koneckonců se používá do implantátů. 🙂

Levnější napodobeniny jsou vyrobeny z latexu, který není nikterak jedovatý (kdyť se používá na kondomy), ale za to u některých lidí způsobuje alergickou reakci. Což jistě není nic příjemného mít zarudlé ruce po nošení náramku z gumiček.

Horší už to je s tím, že některé napodobeniny obsahují velké množství ftalátů, které už zdraví škodlivé jsou. Mluvíme samozřejmě o výrobcích z Číny, které několikanásobně překračují povolené množství.

Bezpečné či nebezpečné, jak to tedy je?

Možná vás trochu mate, že píšeme o alergii a nebezpečných ftalátech, ale zároveň dodáváme, že není třeba se bát. Ono skutečně není třeba panikařit, má to však svá „ale“.

Nemáte-li s latexem problém, pak toto netřeba řešit. Pokud ano, je třeba vybírat kvalitní silikonové. U ftalátů je to složitější, protože jejich vstřebávání je možné i kůží. Problém zde navíc nastává především u dětí (možná i některých dospělích), které tyto gumičky často žužlají, a to je potom skutečně průšvih.

I o ftalátech se však dost diskutuje, protože prokazatelně škodlivých je pouze 6 typů. Přítomnost ftalátů tedy nemusí nutně být nebezpečná. V České republice navíc nebyly objeveny závadné gumičky, jako v jiných zemích, takže není nutné ihned propadat panice.

Především u malých dětí je tedy jistě lepší 100% prevence a opatřit kvalitní nezávadné gumičky ze silikonu. Levnější však nemusí být na škodu. Zásadní rozdíl může být v životnosti, levnější údajně rychle zpuchří, ale to už je na jinou diskuzi…

Napsat komentář