Takhle kouření ničí plíce! Škodí i jedna cigareta

O tom, že je kouření svinstvo ví snad všichni. Koneckonců i ty milióny kuřáků, kteří si každý den zapálí cigaretu, jistě slyšely o tom, jak moc kouření škodí jim a jejich okolí. A přesto počet kuřáků neklesá.

Velmi znepokojivé jsou především statistiky, které udávají, že s kouřením začínají stále častěji školáci. Není tedy divu, že se stále více poukazuje na rozdíl v tom, jak vypadají zdravé plíce a ty zanesené od kouření.

Přesvědčit se o tom můžete v následujícím videu, které je jedním z mnoha pokusů, kdy jsou použity prasečí plíce připojené na ventilátor. Zatímco do jedněch jde vzduch, do druhých je hnán cigaretový kouř. Výsledek je šokující. Plíce jsou zanesené dehtem z kouře a celé černé.

Nenechte se ovšem zmást tím, že by snad kouření poškozovalo pouze plíce. Přes ně se škodlivé látky z tabákového kouře dostávají do celého těla. Poškozují pak všechny části těla, od cév, ledvin, mozku až po chrupavky.

Množství dehtu v plicích je ovlivněno počtem vykouřených cigaret. Je zcela individuální, zda vznikne rakovina nebo se dostaví potíže s dýcháním, ale je jisté, že větší množství výrazně zvyšuje riziko.

Pro mnohé lidi je zcela šokující, že dehtové látky v plicích zůstávají do konce života. Už jediná cigareta tak zanechá na plicích stopu. Rozhodně se vyplatí s kouřením přestat, protože už po 24 hodinách klesá riziko infarktu o celou třetinu a do roka klesne na polovičku.

Napsat komentář