Chlorella

Chlorella v tabletách a prášku

Chlorella je definována jako sladkovodní jednobuněčná řasa. Většina lidí ji ovšem zná spíše ve formě zelených tabletek, které dnes seženou nejen v lékárnách, ale téměř v každém obchodě se zdravou výživou i běžných supermarketech. Stala se jedním z nejznámějších prostředků pro detoxikaci organismu.

Existují však různé druhy, které se biologicky liší. Toho občas výrobci „zneužívají“. Kromě samotné kvality, kterou je dobré si hlídat u všech tzv. zelených potravin, nezapomínej ani na druh chlorelly.

Základní informace

Jak už bylo zmíněno, chlorela je jednobuněčná řasa. Objevil ji mikrobiolog M. W. Beijerinck v roce 1890. Výjimečná je především tím, že obsahuje vysoké množství chlorofylu (rostlinného barviva, které vytváří sytě zelenou barvu).

Řase jsou připisovány nejen detoxikační účinky, ale někteří lidé věří, že dokáže být i lékem na celou řadu onemocnění, včetně rakoviny.

Nutriční hodnoty

Co se týká zdraví prospěšných látek, tak chlorela má rozhodně co nabídnout. Jedná se o superpotravinu, která je nutričně „nabitá“.

Jako první je rozhodně nutné zmínit obsah chlorofylu, který je stále více vyhledáván. Chlorella zde nabízí jeden z vůbec nejbohatších zdrojů tohoto zeleného barviva, který lze dnes běžně koupit.

Za zmínku stojí rozhodně:

 • check
  Vitamin A
 • check
  Vitamin B2, B3 a B12
 • check
  Vitamin D
 • check
  Železo
 • check
  Hořčík
 • check
  Zinek

Už 5 gramů chlorelly dokáže u některých několikanásobně pokrýt doporučený denní příjem (DDD) anebo se může stát významný zdrojem (10-60 % DDD). Nicméně najdeme zastoupeny i další látky jako např. vitamin B1, vitamin B6, fosfor či bílkoviny.

Důležité je především tzv. synergetický efekt, tedy současný účinek obsažených látek. Celkový užitek pro tělo je pak vyšší, než pokud se zaměřujeme pouze na vysoký obsah jedné jediné látky.

Vstřebatelnost látek je u chlorelly závislá především na způsobu zpracování. Je tedy vhodné vybírat produkty takové, kde byla chlorela zpracována moderním a šetrným způsobem. Ideálně bez zbytečných přidaných látek.

Druhy chlorelly

Chlorella má celou řadu druhů a poddruhů, které je možné spolehlivě identifikovat pouze na základě zkoumání DNA.

 • Chlorella vulgaris (japan)
 • Chlorella pyrenoidosa (sorokiniana)
 • Chlorella lobophora
 • Parachlorella kessleri
 • Heterochlorella luteoviridis
 • Chromochloris zofingiensis (Chlorella zofingiensis)
 • Chloroidium ellipsoideum (Chlorella ellipsoidea)
 • Mychonastes homosphaera (Chlorella homosphaera)
 • Chlorella protothecoides (Auxenochlorella)
 • Pseudochloris wilhelmii

Pokud jde o užívání, jsou významné 2 druhy:

 • arrow-right
  Chlorella pyrenoidosa
 • arrow-right
  Chlorella vulgaris

Chlorella pyrenoidosa vs. chlorella vulgaris

Označení „chlorella japan“ či „chlorella vulgaris“ dnes není používáno jako druh řasy, ale spíše celý rod, který pod sebe řadí 10 dalších druhů. Což je problematické, protože ne všechny mají tak silné účinky, které jako spotřebitel od zelených potravin očekáváš.

Nejčastěji se setkáš s výrobky, které viditelně označují, že obsahují „chlorella pyrenoidosa“. Není to náhodou, že jejich cena může být lehce vyšší. Jedná se o nejlepší druh chlorelly, který obsahuje vysoký obsah chlorofylu a má nejvyšší podíl růstového faktoru CGF, zároveň působí i probioticky.

Základem při výběru chlorelly je tak zjištění, jaký druh je v přípravku obsažen. Bylo by zbytečné platit stejné peníze za druh chlorelly, který má např. nižší vstřebatelnost živin.

Proč užívat

Chlorelle jsou připisovány desítky účinků na zdraví. Některé vychází z vědeckých poznatků, některé z historie a praxe, jiné jsou však pouze „dílem nadšení“.

1. Detoxikuje tělo od těžkých kovů

Jednou z nejznámějších věcí je, že chlorella má schopnost tělo detoxikovat od škodlivých látek. Zejména se vyzdvihuje schopnost „vychytávat“ těžké kovy a toxiny.

Pravidelná konzumace chlorelly může být dobrou prevencí před hromaděním těchto látek v těle. Otázkou samozřejmě je, zda v našem prostředí něco takového nutně potřebujeme. Pravděpodobně mnohem méně než jinde na světě.

2. Pomáhá při chemoterapii

Ozařování a chemoterapie jsou velmi nepříjemné způsoby léčby, které obvykle mají celou řadu vedlejších účinků. Podle vědců může být užívání chlorelly pro některé onkologické pacienty přínosné. Zde ovšem rozhodně není na místě si jakýkoliv doplněk stravy ordinovat sobě, bez předchozí porady s lékařem!

3. Podporuje imunitní systém

Už z obsahu vitaminů je poměrně jasné, že i taková řasa bude mít na náš imunitní systém alespoň nějaký vliv. Vědci to potvrzují, podle nich přispívá ke akceschopnosti imunitního systému a pomáhá tak likvidovat špatné buňky.

4. Prostředek na hubnutí

I takto nenápadná řasa si získala své místo u lidí, kteří se snaží redukovat tělesnou hmotnost. Chlorella by v tomto případě měla pomáhat snižovat procento tělesného tuku, a především ovlivňovat hladinu cukru v krvi, což je jeden z důležitých faktorů pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

Projevuje se zde synergický efekt, kdy reguluje hormonální činnost, pomáhá zrychlovat metabolismus, krevní oběh a celkově zvyšuje energii. Ve výsledku tak může být pomocníkem v boji s tělesným tukem. O žádný zázračný spalovač se však nejedná.

5. Snižuje cholesterol a krevní cukr

Civilizační onemocnění jako jsou vysoký cholesterol a cukrovka II. typu jsou hojně rozšířené. Za jejich vznikem často stojí stres, nedostatek spánku a samozřejmě špatné stravovací návyky.

Vědci zjistili, že u obou onemocnění má užívání chlorelly příznivé účinky. Není to sice náhrada za normální léčbu, ale jako podpůrný prostředek (navíc 100% přírodní) se může hodit.

6. Bojuje s rakovinou

V našem těle se může jednou za čas objevit nebezpečná buňka, rakovinná. Správně fungující imunitní systém by si s ní ovšem měl být schopen poradit tak, aby se z ní nevyvinula rakovina. Chlorella podle všeho dokáže s tímto pomoci hned v několika směrech.

Za prvé, jak již bylo zmíněno, pomáhá zlepšovat imunitní systém. Tělo také detoxikuje od škodlivin, které by po čase mohly být nebezpečné.

Studie ale naznačují, že chlorella může být prospěšná i u lidí s již diagnostikovanou rakovinou. Zvyšuje totiž funkčnost tzv. T-buněk, které s těmi rakovinnými bojují.

7. Zlepšuje pleť

Vypadat mladší, to je dnes úkol pro kosmetické produkty i doplňky zdraví. Chlorella má v této oblasti silný potenciál a výrazně pomáhá bojovat s účinky oxidativního stresu, ať už způsobeného životosprávnou či okolními vlivy.

Může jít o obsah vitamínů, které pokožce pomáhají, ale především také o chlorofyl. Toho zde najdeme mnohem více než třeba v přípravcích z kopřivy, které jsou známe pro své „čistící“ účinky, které se projevují právě na pleti.

Nežádoucí účinky

Jako téměř každá potravina i chlorella může mít na některé citlivější jedince nepříjemný vliv. Mohou se dostavit bolesti hlavy, nadýmání, kožní obtíže. Často jsou tyto stavy připisovány „čištění organismu“ a je doporučeno dodržovat pitný režim a dávkování nezvyšovat.

Důležité je především dodržovat doporučené dávkování, mít kvalitní chlorellu a v případě závažnějších/chronických onemocnění se před užíváním poraď se svým lékařem.

Jak užívat

Asi nejrozšířenějším způsobem konzumace chlorelly jsou tablety. Usušená řasa je slisována do tablet, případně v kombinaci s dalšími zelenými potravinami. Ty pak stačí pouze zapít vodou.

Lze ji najít i v podobě prášku, ať už samotnou nebo jako součást nějaké směsi. Zde se pak často přidává do džusu či jako součást smoothie nápojů, kde není chuť tolik výrazná.

Dávkování

Obvyklé dávkování chlorelly je 5 g za den. To odpovídá přibližně 5-6 tabletám 3x denně. Při prvním užití se však dávkování pomalu zvyšuje od 1 tablety.

Kde koupit

Pořídit si balení tablet chlorelly rozhodně není v dnešní době žádný problém. Naopak, na trhu najdeš desítky různých produktů, které obsahují chlorellu. Je ovšem potřeba si dávat velký pozor, zda je to skutečně kvalitní chlorella a správný druh.

Aby ses nemusel(a) trápit pročítáním diskuzí a složení jednotlivých výrobků, máme tu pro tebe několik doporučení. U těchto výrobků (podle nás) nemůžeš "šlápnout vedle":

Chlorella Fresh

100% chlorella pyrenoidosa s dezintegrovaným obalem. Balení 250 g.


Chlorella Green Ways

Originální značková 100% chlorella pyrenoidosa. Balení 330 g.


Chlorella ADVANCE

100% čistá řasa chlorella prémiové kvality. Balení 1000 šetrně slisovaných tablet.


Blendea SUPERGREENS

Směs zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly (15 %) a spiruliny. Balení 90 g.