Přírodní zubní kartáček Siwak

Přírodní zubní kartáček Siwak

Při pohledu na moderní elektrické kartáčky by tě asi nenapadlo, že se trendem v dentální hygieně stane „větvička“. Nevíš, o co jde? Řeč je o přírodním kartáčku na zuby siwak (známý i pod názvy miswak, arak či meswak).

Siwak je část stromu salvadory perské (Salvadora persica), která se již tisíce let používá k čištění zubů v zemích blízkého východu, Africe i Asii. Pro muslimy je to zároveň i náboženský symbol.

Svou oblibu si získává i tím, že je ekologickou alternativou. Je 100% přírodní, takže zcela rozložitelný. Plastových kartáčků na skládce skončí každoročně několik miliard.

Proč prospívá zubům?

U tohoto kartáčku je potřeba rozlišovat mechanický účinek a ten chemický. I když na první pohled kartáček úplně nepřipomíná, tak má drobná vlákna, která slouží k mechanickému odstraňování plaku ze zubů. Bez zubní pasty.

Pasta není potřeba protože obsahuje celou řadu látek, které přispívají ke zdraví zubů a dásní. Léčivá silice navíc neutralizuje pH v ústní dutině.

Obsažené látky:

 • check
  Fluorid (přírodní forma v bezpečném množství)
 • check
  Kyselina tříselná
 • check
  Vitamín C
 • check
  Kyselina salycilová
 • check
  Saponiny
 • check
  Flavonoidy

To vše dohromady by ti mělo zajistit zářivě bílý úsměv, zdravé zuby a to bez paradentózy. Předcházet by měl i zubnímu kameni.

Jak siwak pužívat

U nového siwaku je potřeba jako první odstranit kousek kůry z jednoho konce, tak 2-5 mm. Lze toho docílit i jejím okousáním.

Poté je vidět svazek vláken (neboli xylém), které je potřeba velmi jemně (!) kousat, nejlépe na stoličkách. Docílit bys měl(a) toho, že se vlákna krásně rozštěpí. Těmi už je možné si mechanicky očistit zuby.

Při používání je vhodné „vycucávat“ silici, tak aby se mísila se slinami a mohla působit.

Když máš zuby vyčištěné, vrátíš kartáček do obalu. Vhodné je ho omýt ihned vodou. Po několika dnech roztřepená vlákna prostě uřízneš. Jeden kartáček vydrží průměrně měsíc.

Vzhledem k tomu, že k čištění není potřeba pasta ani voda, je možné ho nosit stále sebou. Klidně si s ním můžeš čistit zuby na ulici (jako na videu níže).

Správná údržba je důležitá

O kartáček je potřeba se správně starat. Je to Přírodní a svým způsobem „živý“ produkt, takže je o dost choulostivější.

Není možné ho nechat jen tak ležet, protože by vysychal. To se dá napravit tím, že ho přes noc namočíš do vody.

Ke skladování je však vhodné používat pouzdro. Ty prodávané s kartáčkem mají i otvor na vzduch, protože bez jeho přísunu by naopak začal plesnivět. Neměl by být necháván na záchodě či u odpadu, protože absorbuje vlhkost a pachy.

Pokud ho navíc nepoužíváte denně, pak je vhodné čistící konec zabalit do papírového ubrousku.

Odborníci jsou skeptičtí

Vypadá to jako ideální přírodní náhrada za klasické plastové zubní kartáčky. Jenže nutné je zmínit i druhou stranu mince – názory odborníků. Zde totiž přírodní kartáček siwak takové nadšení nebudí, spíše naopak.

Zubaři, dentální hygienici a další odborníci jsou přinejmenším zdrženliví. Někteří upozorňují na to, že kartáček může naopak zuby a dásně poškozovat, případně účinek čištění není zdaleka tak dobrý jako u běžných kartáčků. Jiní doporučují spíše na dočištění.

Kladné ohlasy si i přesto získává u mnoho uživatelů, kteří si pochvalují nejen čisté zuby, ale i odstranění problémů s dásněmi.

Siwak má sice dlouhou tradici, to ovšem nezaručuje, že bude na dentální hygienu vyhovovat každému. Rozhodně stojí za pozornost i vyzkoušení, ale raději bychom ho kombinovali s běžným kartáčkem.

Napsat komentář