Přírodní versus chemické přípravky

Dnes máme na trhnu velké množství tzv. doplňků stravy, ty nám dávají možnost vylepšit své zdraví. Není to tak dávno, co byste si museli vystačit s bylinkovým čajem, medem, ovocem a zeleninou. Kupodivu to však také fungovalo.

Otázkou tedy je, zda se vydat spíše cestou přírody či chemickou. Mnoho lidí má vyhraněný názor a to rozhodně není dobře. Správná volba je zde totiž zcela individuální a proto bych se rád podělil o pohled na tuto problematiku.

Poslední roky se stává trendem „přírodní medicína“, nejrůznější výtažky a 100% přírodní preparáty. My, zákazníci jsme je začali vyžadovat po neustálých zprávách o nepříznivých účincích těch uměle vytvořených léků. Zdá se to jako ta nejlepší cesta, když ochoříme, ale nemusí to tak být úplně.

Přírodní přípravky, doplňky stravy a léčiva fungují na principu výtažků z rostlin a jejich plodů. Tedy látek, které jsou běžně dostupné v ovoci, zelenině a bylinkách. Jejich síla je velká, tisíci lety ověřená. A čím čerstvější tím účinnější, takže spíše než výtažek v tabletách je lepší samotná rostlina apod. Spousta lidí tomu nevěří, ale ty „babské rady“ často fungují spolehlivě a pomohou i při těžkých nemocech.

Na bylinky či ovoce/zeleninu se však nelze spolehnout úplně. Umí podpořit náš imunitní systém, potlačit zánět, bolest i dezinfikovat, ale když přijdou nemoci, které zabíjejí, je třeba šáhnout po chemii. Antibiotika zachránila mnoho životů a nyní to vypadá, že nebudou stačit. Chemie zkrátka dokáže jít mnohem dále než nejsilnější přírodní látky. Uchýlit k ní bychom se však měli až ve chvíli, kdy nic jiného nezabralo a nebo neexistuje žádná šetrnější alternativa.

Vydávat se tedy pouze jednou cestou je zrádné. Moc chemie vám uškodí a její úplné odmítání také. Naskytnou se chvíle, kdy vám nějaký „chemický driják“ může zachránit život, v takovém případě by nebylo dobré ho odmítat.

Napsat komentář