Přírodní opalovací olej s SPF 40

K létu neodmyslitelně patří opalování, ať u moře či na zahradě. Většina lidí dobře ví, že nadměrné slunění není pro kůži nic příjemného a proto se chrání opalovacími krémy či oleji.

Zdálo by se, že právě tyto prostředky nás mají uchránit před rakovinou kůže, ale některé výzkumy ukazují na fakt, že jejich používáním se riziko rakoviny kůže zvyšuje. Navíc i v dětských krémech najdeme kontroverzní chemické látky, kterých je v takových výrobcích požehnaně. Existuje ale přírodní alternativa.

Přírodní oleje mají přirozený SPF

Málokdo ví, že oleje z nejrůznějších plodin (kokos, mrkev, maliny apod.) mají přirozený ochranný faktor, a to až 40! Vhodnou kombinací s esenciálními oleji lze vyrobit čistě přírodní opalovací olej, který pokožku nejen ochrání před UV zářením, ale může ji i vyživovat. Podívejte se na přehled 10 olejů a jejich přibližný SPF:

10 olejů s přirozeným faktorem

UVA a UVB ochrana

Většina olejů spolehlivě chrání před UVB zářením. Proti UVA chrání navíc malinový olej, který má zároveň vysoký faktor. Pokud vám však z nějakého důvodu nevyhovuje, není třeba se bát, protože lze přidat oxid titaničitý či oxid zinečnatý (známý jako zinková běloba, pouze pozor aby nebyl ve formě nanočástic!). Jsou běžně dostupné a záleží tedy na vás, zda je tam přidáte.


Protože existují desítky variant, jak takový olej namíchat, ukážeme si hned dvě. Jeden olej z pouze 3 surovin a druhý s přidaným oxidem. V zásadě však stačí vybrat si oleje a smíchat je dohromady a experimentováním si vyrobit vlasní směs. Jen je třeba brát v potaz SPF jednotlivých olejů, aby nebyl např. příliš slabý.

Opalovací olej ze 3 surovin

  • 1/4 hrnku kokosového oleje
  • 20 kapek oleje z mrkvových semen
  • 8-10 kapek levandulového oleje

Opalovací olej s oxidem zinečnatým

  • 30 ml kokosového oleje
  • 25 ml bambuckého másla
  • 3 ml jojobového, sezamového nebo slunečnicového oleje
  • 3 ml Vitaminu E
  • 30 kapek esenciálních olejů – např. 15 levandule, 10 eukalyptus, 5 peppermint (volitelné)
  • 10 g oxidu zinečnatého

Postup je vždy stejný, všechny suroviny smíchat (některé oleje může být potřeba trochu rozehřát) a důkladně promíchat. Kvůli tekuté konzistenci je dobré skladkovat je ve sklenici, ideálně tmavé.

Upozornění: Aplikaci je třeba pravidelně opakovat, především po koupání, stejně jako u běžných opalovacích krémů.

Napsat komentář