Podívejte se, jak vám cigarety a drogy zkracují život

O tom, že závislost na drogách škodí zdraví se dočteme úplně všude, ale už pouze elé procento lidí si připouští, že do takové závislosti patří i pravidelné kouření. O tom, jak je i jediná cigareta škodlivá jsme vás již informovali. Nyní přinášíme podrobné výsledky studií, které vyčíslují o kolik času se můžeme připravit při užívání drog.

Tabulka času, o který je zkrácen život v případě dlouhodobé závislosti. Minuty v případě cigaret, až desítky hodin u tvrdých drog.
Tabulka času, o který je zkrácen život v případě dlouhodobé závislosti. Minuty v případě cigaret, až desítky hodin u tvrdých drog.

Výpočty jsou založeny na datech hned několika amerických vládních organizací, které se zaměřují na drogy a jejich prevenci. Na základě toho je možné určit, které drogy jsou nejškodlivější.

Je však nutné upozornit, že negativní účinek závisí i na množství jedné dávky. Ta se u závislých může velmi lišit, takže i výsledky jsou vysoce individuální. Nijak to však nesnižuje nebezpečnost, kterou demonstruje tato průměrná konzumace závislých.

Přehled času, o který si závislý člověk zkrátí život, pokud si dá průměrnou dávku.
Přehled času, o který si závislý člověk zkrátí život, pokud si dá průměrnou dávku.

Z této grafiky je zřejmé, kolik je průměrná dávka u jednotlivých drog. I když se může zdát, že oproti kokainu či dokonce heroinu, je krabička cigaret neškodná, tak 4.6 hodin života při pravidelném kouření rozhodně není ve výsledném součtu málo. Je třeba vzít v úvahu i fakt, že negativní účinky mají v průběhu času kumulativní efekt.

Pravidelný kuřák

chronicky-kurak

Podívejme se, jak je na tom se zkracováním života takový průměrný kuřák. Podle studií si vykouřením jediné cigarety zkrátíme život o přibližně 14 minut. Pravidelní kuřáci jich však vykouří za den 20, což odpovídá jedné krabičce. Tam už je to 4,6 hodiny.

Většina lidí začne kouřit ještě před 18 rokem a kouří po celý život, tedy desítky let. Budeme-li se dívat na statistiku, tak chronický kuřák kouří po dobu 50 let a umírá v 69 letech. Nezní to sice nijak špatně, ale realita je taková, že se s největší pravděpodobností připravil o celých 10 let života. Připočteme-li, že je zde vysoké riziko onemocnění rakovinou či jiným chronickým onemocněním, které znepříjemňuje život, tak už  to rozhodně jako zanedbatelný zlozvyk nevypadá.

Nadměrná konzumace alkoholu

A nemůžeme samozřejmě vynechat ani téma alkoholismu. O tom se ve společnosti často mluví, ale zároveň je velmi těžké rozpoznat, kdy už se jedná o regulerní závislost a kdy je vše „ještě“ v normě.

alkoholismus

Statistika uvádí, že pravidelná konzumace dvou alkoholických nápojů za den zkracuje život o 14 hodin. Lidé začínají pít už v období puberty a oproti kuřákům má jejich závislost mnohem rychlejší dopad na zdraví. Proto umírají v průměrném věku pouhých 55 let, po maximálně 4 desítkách let pití.

Jedná se o velmi nebezpečnou závislost z těch důvodů, že její odhalení nemusí být snadné a takto závislý člověk si to často nepřipouští, a také proto, že život si takto zkrátí v průměru o neuvěřitelných 23 let, což je téměř čtvrt století a tedy velmi dlouhá doba, o  kterou by většina z nás jistě nechtěla přijít.


Jak se můžete sami přesvědčit, pravidelné užívání cigaret, alkoholu a drog je spojeno s velkým zkrácením života. Je nutné to mít neustále na paměti a případnou závislot se snažit řešit včas, ať už jde o vás či někoho blízkého. Po desítkách let už bude pozdě a následky se jistě dostaví.

Napsat komentář