Jarní detoxikace organismu: Začít můžete jen s vodou!

Jarní detoxikace organismu

Jaro je obdobím, které je spojené s tzv. detoxikací organismu. Zatímco na začátku roku si většina dává předsevzetí zhubnout, tak o pár měsíců později se většina lidí snaží své „zhuntované“ tělo dát trochu do pořádku. Vsází přitom právě na jarní detox.

Faktem je, že zatímco například hygienu dodržujeme pečlivě, ale o zdraví svých orgánů se tak často nestaráme. Přitom jejich kondice má na nás zásadní vliv. Rozhodně není od věci se zamyslet nad tím, zda tělu příliš neškodíme a zda přijímáme kvalitní a hodnotnou stravu.

Trend, který neškodí

Jarní detoxikace organismu je mnohdy pro smích. Nejrůznější podivné koktejly, klíčky a další potraviny, o kterých bychom jinak nevěděli. Stejně tak jako desítky různých doplňků stravy, které mají tento proces usnadnit.

Stejně tak řada názorů, že takové počínání nemá smysl či dokonce může být často na škodu. Jedná se pochopitelně o trendovou záležitost, kterou ne každý uznává. Pokud patříte k těm, kdo se o to, co konzumují, zajímají svědomitě po celý rok, pak pro vás nejspíše detoxikace zásadní nebude.

Je ovšem celá řada lidí, kteří se teprve nyní na jaře zpětně podívají, jak své tělo zatěžovali kouřením, alkoholem, nezdravým jídlem atd. Přirozeně tak chtějí svému tělu od tohoto ulevit a dodat něco prospěšného. Nezajdou-li do extrémů, pak zde větší riziko nehrozí.

Co a jak detoxikovat

Většina z nás nesjpíše není vystavena nebezpečnému množství toxinů, které by mohli výrazně ohrožovat zdraví, ale to rozhodně neznamená, že prevence není důležitá. Do těla se zkrátka vždy nějaké dostávají.

Lidské tělo funguje zejména jako celek, ale u detoxikace se většinou zaměřujeme na specifické orgány, které škodliviny nejvíce zasahují, případně jsou zodpovědné právě za jejich odvádění z těla. Jde tedy zejména o:

 • Střeva
 • Játra
 • Ledviny
 • Lymfatický systém

Existuje celá řada způsobů, jak tělo detoxikovat. Obvykle se kombinují. Tím, že jich existuje hned několik by neměl být problém, aby si každý našel způsob, který mu bude buď vyhovovat a bude snadné ho dodržovat.

Zvolit můžete například:

 • Očistnou kúru (tj. různé čaje, šťávy, bylinné směsi)
 • Půst
 • Detoxikační přípravky (např. náplasti či doplňky stravy)
 • Pitný režim
 • Změna stravování
 • Pohyb na čerstvém vzduchu
 • Sauna

Začít se dá snadno

Budete-li hledat, jak takovou detoxikaci organismu provádět, pak nejspíše narazíte na desítky potravin a stovky receptů, které byste měli do svého jídelníčku zařadit. Rázem budete zahlceni informacemi.

Není to důvod vzdát to. Začít se dá úplně jednoduše – vodou. Obyčejná voda a dostatečný pitný režim. Drtivá většina z nás nepije dostatek tekutin a když už, tak často spíše slazené nápoje.

Voda je přitom pro odstraňování toxinů z těla zásadní. První krok by tedy vždy měl být dodržování pitného režimu (2-3 litry tekutin) ideálně v podobě neperlivé čisté vody. Už jen tato změna u většiny lidí funguje natolik, že se cítí výrazně lépe.

Chcete-li si vodu trochu ochutit, pak většina lidí sází na vodu s citrónem, kterou mají jako „startovač metabolismu“ po ránu.

Bylinky jsou dobrý pomocník

Obvykle se detoxikace organismu spojuje hodně s játry. Pokud játra dobře fungují, dokáže tělo odbourávat škodlivé látky. Často se proto užívají bylinky, které podporují činnost jater.

Patří mezi ně například známý ostropestřec mariánský, který se dnes naprosto běžně prodává jako extrakt, není ani příliš drahý. Vhodnější jsou však již nějaké kombinace s dalšími bylinkami/látkami, aby byl účinek větší.

Dále pak třeba smetánka lékařská, tedy všem známá pampeliška. Její kořen stimuluje kromě jater i žlučník a trávicí ústrojí. Jaro je ideální doba pro sběr, ještě před rozkvětem. Stačí usušit a poté užívat nálev ze sekaného kořene.

Za zmínku ale stojí i taková červená řepa, která sice není bylinkou, ale ve formě šťávy se již zařadila mezi tradiční pomocníky s detoxikací.

[su_box title=“Doporučujeme kvalitní přípravky“ box_color=“#3ea426″ title_color=“#ffffff“ radius=“0″]V lékárnách i na Internetu najdete celou řadu doplňků stravy, bylinných extraktů i superpotravin. Můžete se bez nich obejít, ale pokud máte pocit, že nedáváte svému tělu všechny důležité látky, je to jedna z možností.

Doporučit můžeme hned několik ověřených a kvalitních přípravků, který by se vám mohli hodit:

 • Blendea SUPERGREENS – Směs 4 zelených superpotravin
 • Zelený obchod – Ověřený e-shop zelených potravin značek Fresh a Green Ways
 • DetoxActive – Přírodní přípravek s 8 látkami pro očistu. (Při 2 ks DOPRAVA ZDARMA)

[/su_box]

I zde využijete superpotraviny

Superpotraviny zažívají svůj „boom“ několik posledních let a užívají se z nejrůznějších důvodů. Jedním z těch hlavních je i to, že pomáhají s detoxikací organismu.

Najdete v nich vitamíny, minerály a aminokyseliny v množství, které v běžné stravě často nezískáte. Antioxidační účinky však zdaleka nejsou tím jediným, proč bychom si právě takovéto potraviny měli dopřávat pravidelně.

U detoxikace je oblíbená např. kopřiva, protože obsahuje zelené barvivo chlorofyl, které dokáže pročišťovat. Nejvíce ho však najdeme v řase chlorella, která je v tomto směru nepřekonatelná.

Při výběru pro detoxikaci je dobré se zaměřit na tzv. zelené potraviny, kam patří již zmíněná chlorella, ale také spirulina, mladý ječmen či zelená pšenice.

Napsat komentář