Jak zdravý je čaj Earl Grey?

Černý čaj Earl grey účinky

Opět tu máme něco o čaji, neboť to je opravdu extrémně zdravý nápoj. Dnes se podíváme konkrétně na Earl Grey, který si spojíme nejspíše s Anglií, kde vznikl. Historii nechme stranou, neboť nás zajímá, co tento čaj může udělat pro naše zdraví.

Když to shrneme už na začátku: hodně. Co to však Earl Grey je? Je to černý čaj ochucený bergamotem (latinsky Citrus bergamia), což je subtropický strom, který má aromatické plody podobné citrónům. Z nich se vyrábí silice (oleje), které se používají do potravin, kosmetiky apod.

Právě bergamot je tím, co bude určovat pozitivní účinky čaje Earl Grey. Většinou ho najdeme v podobě silice, typické pro pytlíkové čaje, je zde zastoupen jen cca. 6 %. I tak však aromatizuje čaj velmi výrazně. Pro většinu bude toto citrusové aroma spíše chutné, kdo však ví, že to není pro něho, nemusí jej ani kupovat.

Účinky černého čaje obecně jsme již zmiňovali, proto se budeme zaměřovat spíše na ty, které jsou nové díky bergamotu. Začneme tím, že tento čaj vám může pomoci při potížích s trávením. Kromě zlepšení trávení může být dobrý i při boji se zánětem močových cest.

Významnější jsou však antioxidační účinky, které pomáhají jak s volnými radikály, předcházet vzniku rakoviny, tak i k podpoře imunity. Pokud tedy máte chřipku, nachlazení, určitě uděláte dobře, když si dáte šálek čaje Earl Grey. Černý čaj je obecně prospěšný a tento ještě víc.

Co by vás však možná mohlo překvapit je, že tento druh čaje je ideální pro ty, kteří trpí depresemi, mají hodně stresu apod. Bergamot dokáže zlepšit náladu a působit proti depresi, zkrátka má uklidňující efekt. Po náročném dni jistě neuděláte špatně, když budete relaxovat u hrnku tohoto nápoje.

Jelikož je fluorid přírodní složkou tohoto čaje, tak jeho pití vám pomůže proti zubnímu kazu a to zdravější formou, než např. v pitné vodě či zubních pastách. A katechin vám jako přírodní antioxidant pomůže ochránit ústa před infekcí.

A kdy Earl Grey pít? Kdykoli. Je to silný čaj, který vás povzbudí, takže ideální ráno i odpoledne, případně pro ty, kteří nechtějí brzy usnout.

Napsat komentář