Jak si zlepšit paměť: Pomůže ginkgo biloba, guarana i DMAE!

Nootropika jsou v této době (zkouškové, maturity, konec školního roku) velmi populární, protože kdo by si nechtěl usnadnit práci. Mimo studenty se však tyto přípravky stále častěji uplatní i u manažerů a lidí, kteří potřebují hodně pracovat, zůstat bdělí a rozhodovat se.

Existuje celá řada bylin a látek, kterým je připisován blahodárný vliv na mozek a případně povzbuzující vlastnosti. Stačí ovšem chvíli hledat a zjistíte, že každý doporučuje něco jiného a případně považuje tyto doplňky za pouhé placebo. Jak je to tedy doopravdy? Nejsou to pouze vyhozené peníze?

Nejznámější: Ginkgo biloba a guarana (kofein)

Jinan dvoulaločný je nejen jedním z nejstarších rostlin na planetě, ale také tradičním prostředkem pro zlepšení mozkové činnosti a prokrvení končetin. Kombinace zeleného čaje a právě ginkgo biloby je i dne hojně užívaná nejen mezi studenty, protože dokáže povzbudit i „rozproudit“ krevní oběh.

ginkgoMnozí ovšem tvrdí, že ginkgo biloba funguje spíše jako placebo, než že by skutečně mohla pomáhat dosahovat lepších výsledků např. ve zkouškách. Faktem je, že mnozí účinky extraktů z této rostliny značně přeceňují. Chladné končetiny sice dokáže prokrvit i v řádu dní, ale nějaké viditelnější efekty se vždy dostavují až při dlouhodobém užívání. IQ nikomu výrazně nezvedne, ale řada zdravotních benefitů dělá z této rostliny skvělý doplněk pro udržení aktivity.

Guarana je na tom podobně, protože někteří by raději silnější účinek než pouhé nabuzení kofeinem. O tom, že kofein dokáže stimulovat mozkovou aktivitu není pochyb. Najdou se lidé, kteří nedokáží bez několika šálků kávy fungovat. Mnohým však káva/čaj nechutná, ale rádi by právě toto „povzbuzení“, aby se mohli soustředit a neusínali. Plody guarany obsahují kofein v menším množství, ale účinek je delší (6-8 hodin) než u běžné kávy.

Silnější kalibr: DMAE

Pokud jste již zkoumali téma nootropik, pak jste museli narazit na Piracetam a DMAE, o kterém se více mluví až v posledních letech. Dimethylaminoethanol je celý název této látky, kterou máme přirozeně v našem mozku. A i když se dnes dodává především v tabletách, jejím zdrojem jsou i některé mořské plody.

DMAE dnes patří k vyhledávaným nootropním látkách, protože prokázalo schopnost zlepšovat náladu, paměť a povzbuzovat. Některé studie sice uvádí spíše mírný efekt, ale studenti si látku většinou hodně pochvalují. Předpokládá se, že účinek je založen na zlepšení látkové výměny v mozku a neurotransmiteru acetylcholinu. I proto se obvykle dodává ve spojení s cholinem.

Synergický efekt u doplňků vítězí

Jak už bylo napsáno, každý preferuje jiné látky. Co působí na jednoho, jinému může přijít jako slabé. I proto bývá těžké si vybrat správný „povzbuzující“ doplněk stravy. Stále více se proto objevují přípravky, které mají více účinných látek. To poskytuje tzv. synergický efekt, kdy se celková účinnost zvyšuje.

Výborně funguje kombinace kofeinu, vitamínů a třeba DMAE, které je dodáváno s cholinem. Tradiční je ginkgo biloba, která rozhodně nemůže uškodit. Dříve bylo nutné si kupovat třeba 5 různých přípravků a ty si dávkovat, což není ni příjemného. Dnes máme možnost takové kombinace nalézt i v jediné tabletě.

Příkladem je přípravek ActiveLive, který je určen studentům, manažerům a všem lidem, kteří chtějí zůstat aktivní a potřebují se soustředit. Obsahuje 7 přírodních látek:

  1. Ginkgo biloba
  2. Cholin
  3. DMAE
  4. Guarana
  5. Kofein
  6. Vitamin B5
  7. Vitamin B6

Nemusíte si tedy příliš lámat hlavou nad tím, zda je lepší tento nebo tamten výtažek, protože zde najdete hned několik látek, které se doporučují pro zlepšení paměti a soustředění.

Napsat komentář