Jak čaj prospívá zdraví

Čaj známe všichni. Tisíce let starý a stále populární nápoj, který pro mnohé znamená začátek dne a jiní na něj nedají dopustit v době nemoci. Pěstuje se na různých místech a má několik druhů. Kofein obsahuje v podobě teinu, ale to není zdaleka jediná „účinná“ složka.

Tento nápoj v sobě skrývá mnoho tajemství a proto bych vám některé z nich prozradil. Čaj mám rád, ať už černý či zelený. Antioxidanty však nejsou to jediné, jak se nám snaží televizní reklama namluvit.

Než se však pustím do podrobností a svých zkušeností, rád bych poznamenal, že tento článek se věnuje klasickému čaji. Tedy sypané či drcené variantě. Rozhodně nečekejte stejné účinky od patoků, které se prodávají v PET lahvích. Ty mají pouze malé procento extraktu a chuť čaje je přebita cukrem. Ještě navíc je to studené!

Začneme tím kofeinem. Oproti kávě má kofein v čaji tu výhodu, že ho není tolik a jeho trvání (povzbuzení) je delší, avšak chvíli trvá, než se toto dostaví. Tato látka je legální „drogou“ a lidé si jí dopřávají, protože nás povzbudí a uklidní. Určitě je však lepší jí přijímat v čaji než v energetických nápojích.

Na ledových čajích se firmy snaží vydělat tak, že propagují antioxidanty, které čaj obsahuje. Tyto látky se nazývají flavonoidy a skutečně pomáhají našemu imunitnímu systému a odvádějí škodlivé látky z těla. Některé druhy čajů však obsahují i stopové prvky (např. minerály) či dokonce vitamíny.

Čaje jsou tedy pro naše zdraví velmi prospěšné. Zelený čaj například dokáže dezinfikovat ústa a funguje tak jako prevence zubního kazu a zápachu z úst (způsobeného bakteriemi). Černý čaj je zase dobré pít při nemoci, neboť zabraňuje tomu, aby na již oslabený organismus zaútočila další nemoc. Úžasné, že? Podobných účinků najdete mnoho.

Jedním velkým přínosem, který není příliš znám, je také samotná konzumace čaje. Samotný „obřad“, kdy si připravíte čaj, vás nutí zklidnit a poté si jej vychutnat. Často jsem to nepostřehl, ale podvědomě jsem zpomalil a relaxoval. Odpolední šálek čaje je tedy ideální proti stresu a je to tedy další z pozitivních účinků čaje. Toho však nedocílíte pitím ledového čaje koupeného v supermarketu.

Napsat komentář