I elektronické cigarety způsobují rakovinu!

Před několika lety se na trh dostaly tzv. elektronické cigarety/e-cigarety, které se i dnes pro mnohé z nás jeví jako bezpečný způsob kouření, který nepřináší žádná zdravotní rizika. Jenže závěry vědeckých studií mluví zcela opačně.

Elektronické cigarety mohou svým uživatelům způsobit rakovinu, stejně jako normální cigarety. Přestože náplně do e-cigaret (e-liquidy – pozn. red.) zpravidla neobsahují žádné přidané látky, které by byly karcinogenní, tak způsob, jakým se částice štěpí může zapříčinit podráždění tkáně v plicích a nemoc způsobit.

Vědci z Roswell Park Cancer Institute (centrum pro výzkum rakoviny – pozn. red.) v Buffalo, New York, zjistili, že částice z e-cigaret jsou mnohem menší, nežli ty z „normálních“. Dostávají se tedy mnohem hlouběji do plic, kde v plicních sklípcích mohou zapříčinit poškození. A jedná se až o 40 procent vdechnutých částic, což není nijak zanedbatelné číslo.

Předchozí studie navíc ukázala, že pokud se napětí e-cigarety zvýší z 3,2 V na 4,8 V, je produkováno stejně formaldehydu, jako u tabákových cigaret. Vyšší dávky formaldehydu jsou považovány za rakovinotvorné.

Elektronické nebo tabákové

Nabízí se otázka, zda při množství negativních zpráv o e-cigaretách, je vhodné si je pořizovat jako náhradu za tabákové cigarety. Je pravda, že elektronické cigarety se staly hitem, který však za sebou nemá zdaleka tolik studií, kolik by bylo třeba, aby bylo možné určit dopad na lidské zdraví a případně je vylepšit.

Pokud se však podíváme na složení tabákových výrobků a látky, které z nich při kouření získáváme, tak najdeme dlouhý seznam desítek rakovinotvorných látek. O tom, že kouření tabáku tělu škodí, není potřeba diskutovat (viz Takhle kouření ničí plíce! Škodí i jedna cigareta).

Elektronické cigarety sice nebudou 100% zdravé, ale stále by se mohlo jednat o bezpečnější alternativu k tabáku. Koneckonců se jedná o zařízení určené k odvykání kouření. I zde je však potřeba si dávat pozor a především kontrolovat míru.

Napsat komentář