Ebola: Vše, co o této nemoci potřebujete vědět

Ebola, tak to je slovo, které hýbe všemi médii ve světe. Její výskyt už se neomezuje pouze na Afriku, ale postupně se objevují případy nemocných po celém světě. Bezpochyby je to smrtící hrozba, kterou nikdo nebere na lehkou váhu, ale málokdo už ví, co konkrétně to je za nemoc a jaké má například příznaky.

Pojďme se tedy společně podívat na tuto nemoc důkladně. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější informace, které byste o ebole rozhodně měli vědět.

Co to je ebola

Z čistě medicínského hlediska je ebola virové onemocnění, které je zařeno do skupiny krvácivých horeček (proto také název krvácivá horečka ebola). Napadá lidi a některé druhy primátů. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších nákaz, které lidstvo zná. Největší epidemi eboly navíc propukla v západní Africe na přelomu let 2013 a 2014.

Původcem nemoci je filovirus ebola, který má 5 známých kmenů, ale pouze 3 z nich napadají člověka.

Co se při nákaze ebolou děje v těle

Nakazíte-li se virem eboly, pak se kromě symptomů dostaví mnoho závažnějších procesů. V první řadě jsou napadány buňky imunitního systému. Podobně se chová i známý virus HIV, ale ten není zdaleka tak agresivní.

Cílem viru je „zneškodnit“ imunitní systém, který není schopen rozpoznávat hrozbu. Vir vkládá do buněk vlastní kód DNA, podle kterého se začnou tvořit další kopie viru. A u eboly je rychlost kopírování skutečně velmi vysoká.

Tělo se samozřejmě začne bránit. Vyplavují se cytokiny, které slouží jako signál, aby se tělo bránilo. Při tomto onemocnění tělo doslova zaplaví. Obrana těla je však velmi silná a dochází tedy i poškozování zdravých buněk, které virem nebyly napadeny. Není to sice dobré, ale nutné, protože jinak by nebyla šance, že se podaří virus zničit.

Toto se děje prakticky u všech onemocnění, ale agresivní virus si žádá agresivní obranu, která může stát člověka život.

Přenos a symptomy

Virus eboly se mezi lidmi šíří za pomoci tělesných tekutin, musí jít o přímý kontakt. Inkubační doba se udává mezi 2 dny až 3 týdny. Ze symptomů je těžké rychle určit, že se jedná přímo o ebolu, protože se liší. Začátek nemoci je však zpravidla vždy náhlý a provázený vysokými horečkami, bolestmi svalů, kloubů, hlavy.

Obvykle se jako symptomy objevují: zvracení, zánět spojivek, krvácení (vnitřní i vnější). Dále se přidává poškození jater i ostatních vnitřních orgánů.

Léčba eboly

Léčení tohoto zákeřného viru je komplikováno i omezením při jeho výzkumu. Manipulace s ním podléhá přísnému zabezpeční a pracovat s ním mohou pouze laboratoře 4. bezpečnostní úrovně.

Ebola nereaguje na léčbu interferonem a účinnost známých virostatik je buď nulová, nebo pouze minimální. Další variantou je pak sérum z přeživších nemocných, ale zde je problém především v nákladném  skladování a omezeném účinku.

Jako nejlepší způsob léčby se považuje podávání silných dávek séra, virostatik, udržování homeostázy a podávání vitamínů. Není to však zaručený recept na vyléčení. O šancích na uzdravení rozhoduje především kondice pacienta a jeho obranyschopnost.

Ve vývoji je hned několik léčiv a stejně tak se ve fázi pokusů vyskytuje několik vakcín. Rychlý vývoj zde však zpomaluje především nedostatek peněz. Pokud se však epidemie viru rozšíří více po světě, je jasné že se do výzkumu zapojí více farmaceutických firem.

Prevence nákazy

Prevencí nákazy a šíření eboly se zabývají vlády a především pak odborné týmy. Pokud je podezření výskytu nakaženého člověka, pak je rychle izolován a za přísných bezpečnostních podmínek převezen na specializované pracoviště. Základem jsou zde vysoké nároky na ochranné pomůcky a neprodyšné obleky.

Pro normální občany je základem se vyhýbat cestám do afrických zemí, ve kterých je epidemie hlášena. Stejně tak i kontaktu s lidmi, kteří se odtud vrátili. Základem je i pečlivá hygiena. Aby byo možné se ebolou nakazit, je třeba bezprostředního styku s tělesnými tekutinami nemocného, takže je nutné si dávat pozor především na to.

Napsat komentář