DÝŇOVÝ SPECIÁL: Druhy dýní, vliv na hubnutí a recepty

Dýňová sezóna  vrcholí a jistě jich ještě hodně zůstane po Halloweenu. Byla by škoda je nechat zhnít, protože i když to tak nevypadá, tak je dýně velice zdravá a může být i chutná. Připravili jsme si pro tebe pár základních informací o dýních, nejznámější druhy, vliv na hubnutí a samozřejmě super-jednoduché, ale velmi chutné, recepty.

Co je to dýně

Dýni asi všichni známe, ale málo kdo ví, že se jedná o druh tykve. Je to příbuzná cukety či patizony. Pochází s největší pravděpodobností z ohlasti Peru, kde ji lidé začali využívat už před 3 000 lety.

I když se to na první pohled nezdá, tak asi 90 % dýně tvoří voda. Rozhodně při její konzumaci nebudeš mít žízeň. Zbytek už je vláknina a samozřejmě široká škála látek jako vitamin C, B1 či B2, kyselina pantotenová, nikotinová, fruktóza a ze stopových prvků měď, hořčík, železo, draslík.

Pro imunitní systém je to tedy především v podzimním sychravém období to pravé ořechové. A zmínit musíme i močopudný účinek, takže čistí ledviny.

Dýně a hubnutí

Výživoví specialisté na dýni oceňují obsah vlákniny, která na sebe váže tuky. To by ovšem nebyl takový zázrak, kdyby dýně neobsahovala i tzv. lipolytický enzym, který pomáhá tělu štěpit tuky a dostat je z organismu. Pomyslnou třešničkou na dortu je nízká nutriční hodnota, takže ideální dietní potravina.

Recepty z dýně

Dýňová polévka

Slaná dýňová semínka

Dýňový kompot

Druhy dýní

Existuje velké množství různých druhů dýní, ale ne všechny jsou vhodné ke konzumaci. Některé druhy jsou čistě okrasné. My si představíme 3 nejznámější:

  1. Dýně olejná – Tento druh se pěstuje především pro svá semena, která nemají tvrdou šlupku, ale za to obsahují zdraví prospěšný olej.
  2. Dýně Hokkaido – Stále populárnější druh, který pochází z Japonska a má výbornou chuť a velký obsah vitamínů.
  3. Dýně špagetová – Klasická „kuchyňská“ dýně, která má především měkkou dužinu.

I když možná dýně nevypadá nejvábněji, určitě neuděláš chybu, když si nějakou její část dopřeješ, ať už dužinu či semínka. A pokud při dlabání dýně dužinu vyhazuješ, tak příště již budeš vědět, co lze z ní připravit.

Napsat komentář