Co jsou homeopatika? Podvod, nic víc!

Homeopatický lék Belladona 200C

Alternativní medicína je stále vyhledávanějším způsobem léčby. Pravdou je, že celá řada látek, které se běžně vyskytují v bylinkách a potravinách má léčivé účinky. Na mnohé potíže tak skutečně není nezbytně nutné polykat prášky.

Výhodou je, když mají doporučení oporu i ve vědě. Existují ale i metody, které jdou přímo proti vědeckým poznatkům a jsou taky považovány za „pseudovědu“. Zářným příkladem je homeopatie.

Ať už si myslíš, že existuje farmaceutická lobby, která nestojí o to, aby se lidé skutečně léčili, tak věř, že homeopatie není žádná výhra. Na první pohled samozřejmě vypadá svůdně, protože stejně jako např. východní medicína se zaměřuje na celek. Jenže stačí se podívat trochu blíže, aby si poznal(a), že je to celé pěkný podvod.

Co je homeopatie

Homeopatie není žádnou novinkou, její teorii zformuloval už v roce 1810 německý lékař Samuel Hahnemann. Dnes se však jedná o jeden z vůbec nejrozšířenějších oborů v oblasti alternativní medicíny, který je hojně vyhledáván.

Základem jsou homeopatické přípravky, které obsahují přírodní látky, ať už jde o rostliny, minerály i živočišné produkty. Specifické je především jejich silné zředění (o tom podrobněji níže) a postupy přípravy, které jim mají zajišťovat účinnost.

quote-right

„...homeopatické přípravky, homeopatické léky či homeopatika, působí prostřednictvím jemnohmotné rezonance na spirituální organizační systém člověka, nazvaný Hahnemannem 'vitální síla' nebo též 'dynamis'. Jde o stejný systém, který je nazýván v Indii 'prána' a v čínské tradiční medicíně 'čchi'. Nemoc, ať již se jmenuje jakkoliv a je umístěna kdekoliv v těle nebo v mysli, je způsobena poruchou tohoto vnitřního organizačního principu. Jeho pozitivním ovlivněním je léčen organizmus jako celek.“

— Co je homeopatie (Homeopatie.cz)

Homeopatem může být nejen lékař, ale i pouhý léčitel. Zároveň lze homeopatii praktikovat i jako domácí léčbu.

Účinné látky neobsahuje

Největší zábava s homeopatiky začíná, když se podíváme na výrobu a složení. Přidáním základních znalostí chemie a fyziky rázem zjistíte, že to je celé „pohádka“.

Základem každého homeopatického léku je nosič, nejčastěji je to cukr, ve kterém je účinná látka. To není nic podivného, pokud by ovšem nebyla silně zředěna. Ředění (označováno jako „potence“) je od 1 : 10 až po 1 : 9,766×1046. Velká část ředění pak překračuje Avogardovu konstantu a je tedy nepravděpodobné, aby zůstala alespoň jediná molekula účinné látky.

Zajímá-li tě tato problematika blíže, můžeme doporučit článek Homeopatika: jen cukr, ani molekula účinné látky. Jsou lepší než placebo? z iDnes.cz, kde například zjistíš, který populární přípravek je tak naředěný, že tolik molekul není ani ve známém vesmíru.

Kampaň 10:23 je pak celosvětovou záležitostí, kdy se skeptici předávkovávají těmi nejsilnějšími homeopatiky, aby dokázali, že nemají žádný účinek.

Zde se homeopatie opírá o princip similia similibus curentum, tedy léčba podobného podobným. Látky, které by jinak škodily se aplikují právě ve velmi zředěném stavu. Účinkovat totiž nemají samotné molekuly, ale jejich „otisky“. Odvolávají se zde na tzv. paměť vody, kterou věda sice zná, ale ze své povahy nemůže fungovat:

quote-right

„Paměť vody samozřejmě existuje, ale v řádu pár pikosekund.“

— Prof. Mgr. Pavel Jungwirth, CSc., DSc.
(zdroj: Chabá paměť vody a homeopatie)

Představte si, že by tato teorie skutečně fungovala. Voda z vodovodu by nás musela všechny zabít, neboť by v sobě měla otisky všech látek (a to včetně těch nevábných), se kterými se na své cestě setkala.

Dynamizace, která se provádí třepáním, které má dodávat léku energii, je už pouze pomyslnou „třešničkou na dortu“.

Dvojitě slepý experiment je důležitý

Studie jsou tématem samy o sobě. Obě strany (zastánci i odpůrci homeopatie) je často kritizují, že výsledky záleží na „objednávce“ toho, kdo je sponzoruje. Nicméně je to důležitá součást moderní medicíny a vědy obecně.

Především tzv. dvojitě slepé randomizované studie, které už mají skutečnou vypovídající hodnotu.

V oblasti studií se akorát potvrzuje to, co je jasné už z výše uvedeného – homeopatie nefunguje. Velkou diskuzi před lety rozpoutala australská metaanalýza zpracovaná NHMRC (australská Národní rada pro zdraví a lékařský výzkum), která vyhodnotila 225 studií a 1 800 dalších dokumentů, včetně těch prokazující účinnost homeopatie. Závěr byl nejen, že homeopatie je neúčinná, ale může pacienty přímo poškozovat tím, že budou oddalovat skutečnou léčbu!

Zde je zajímavé uvést i část vyjádření člena České lékařské homeopatické společnosti:

quote-right

„Vlastní studii jsem nečetl, je na internetu, ani ji číst nehodlám a nezajímám se o obsah toho článku, je to pro mě jen ztráta času. To, co by mě zajímalo, na čí žádost a za čí peníze byla sepsána, se stejně nedozvím.“

MUDr. Ladislav Fiala

Dříve pomáhala, dnes placebo

V době svého vzniku se jednalo překvapivě o moderní a efektivní metodu léčby. Byla to totiž doba, kdy alternativou byla léčba jedy či pijavicemi. Homeopatika tak nemocné nijak nepoškozovala.

Situace se od těchto dob radikálně změnila. Máme skutečné léky a účinné látky, které musí nejdříve prokázat léčivý účinek. Něčemu takového homeopatika konkurovat nemohou.

Abychom nebyli tak přísní, tak homeopatie pomáhat může. Placebo efekt je prokázaný a u psychosomatických obtíží není od věci. Onkologickou léčbu tím však rozhodně nahradit nejde.

Zároveň se objevuje stále více lékařů, kteří ve své praxi předepisují i homeopatika. Absolvent medicíny, už z podstaty, nemůže věřit výše popsanému mechanismu účinků homeopatik. Předepisuje-li to jako placebo, pak je to spíše etická otázka, kdy radí užívat předražený cukr/vodu.

Napsat komentář