Člověk by se neměl vyhýbat slunci

Poslední roky jsem se slunci docela aktivně vyhýbal. Především v létě, speciálně pak v zahraničí u moře, kde jsem se předchozí roky vždy spálil. Nechtěl jsem to tedy znovu zažít a tak jsem se držel co nejvíce ve stínu. Nespálil jsem se, opálen jsem však byl.

Letos si o moři a tropickém počasí můžu nechat leda zdát. Slunce však již vyhledávám aktivněji a malinko se sluním. Slunce nám poskytuje léčbu zadarmo a člověk by jí měl vědomě využívat. Co mě tedy přimělo změnit svůj návyk?

Jsou to především dva důvody. První je ten, že sluneční svit je považovat za balzám na duši. Přes zimu je tma a přichází špatná nálada, deprese a stres se stupňuje. Když tedy na jaře začne svítit slunce, všem je lépe. Není nic lepšího, než si denně (pokud počasí dovolí) chvíli užít sluneční svit, je to příjemný relax.

Základem dobré imunity je vyrovnaná psychika. Také však vitaminy. Slunce nám díky UV záření poskytuje možnost vytvářet si v těle vitamin D, který je nezbytný pro pevné kosti (pomáhá zužitkovat vápník) a pro imunitní systém. Mnoho lidí vůbec netuší, že svojí imunitu mohou podpořit pouhou 15-ti minutovou procházkou na slunci.

Opravdu stačí čtvrthodinka na slunci a máte pokryto až 90 % doporučené denní dávky vitaminu D. Tělo proces jeho výroby zastaví automaticky, takže se nepředávkujete. Údajně je natolik silný povzbuzovač imunitního systému, že 4 z 5 nádorů je možné vyléčit jeho pomocí.

Určitě se však slunci nevyhýbejte. Rakovinu kůže, melanom dostanete spíše, pokud se budete slunečnímu svitu vyhýbat. Krémy na opalování mají ochranu před UV zářením, takže žádný vitamin D nezískáte, nezapomínejte na to! Hlavní je však všeho s mírou, přehnané slunění není vůbec dobré, stejně jako solária.

Napsat komentář