Čínské koule aneb moje zkušenosti

Už je to poměrně dlouho, co jsem k nějaké příležitosti dostal jako dárek čínské koule. To jsou dvě porcelánové koule, které v sobě mají pružinu a kuličku. Jedná se o akupresurní kuličky, které jsou ve východní medicíně používané a údajně pomáhají léčit mnohé nemoci.

Já je však nepoužívám zdaleka tak dlouho, jak dlouho je vlastním. Zprvu mi to přišlo jako blbost a tak jsem je uložil do skříně. Až po nějakém tom roce, kdy už se zajímám i (trochu) o meditaci, jsem je vyzkoušel. Kromě základní charakteristiky se tedy podělím především o své skromné dojmy a zkušenosti.

Podstatou těchto koulí je to, že jejich „žmouláním“ či spíše převalováním v ruce působíte na kůži a tím stimulujete i vnitřní orgány. Jistě znáte známé body na chodidlech, kde lze obdobně stimulovat vnitřní orgány. Naše tělo je zkrátka jeden celek a proto i takto lze pomoci některým orgánům.

Další vlastností je pak to, že jedna koule vydává nízký a druhá vysoký tón a to přispívá k psychické i fyzické relaxaci. Vibrace pak rozproudí váš mízní a krevní oběh a také zklidní nervovou soustavu. Uvolňujete ale také svaly a i když se to nezdá, pohyby vytváří teplo. Nenápadné kuličky tedy dokáží celkem účinně působit na celé tělo, i když se to nezdá, že?

Pokud chcete více informací o tom, jak přesně podle čínské medicíny fungují koule, tedy na principu Jinu a Jangu, pak doporučuji tuto stránku. I když se zdá, že je to malý zázrak a dokáže pomoci s mnoha nemocemi, jedná se pouze o podpůrný prostředek, jistě nedokáže spolehlivě nahradit všechny léky. Kde nám však může pomoci? Zejména u těchto nemocí:

 • Potíže dýchacího ústrojí
 • Onemocnění trávicího traktu
 • Žaludeční vředy, gastritida, zánět jater, žlučové kameny, zácpa, diabetes, chronické průjmy
 • Krevní oběh, vysoký tlak, revmatické choroby, poruchy srdečního rytmu, úbytek bílých krvinek
 • Choroby močových a pohlavních orgánů, zánět ledvin, patologická poluce, bolestivá menstruace, neplodnost žen, neplodnost mužů, nefunkčnost dělohy
 • Nemoci nervové soustavy, neuróz, ztráta citlivosti, nespavost, bolesti hlavy, bolesti sedacího nervu, nervová slabost
 • Zranění (vnější, vnitřní)
 • Hormonální systém, zánět mléčných a slinných žláz
 • Nemoci kloubů, zánět ramenných kloubů, bolesti kříže a páteře, jiné záněty kloubů
 • Kožní nemoci, bradavice
 • Nemoci smyslových orgánů, poruchy zraku, chuti, čichu, zánět nosních dutin, polypy
 • Maligní nádory v počátečním stádiu

Celkem dost obtíží. Údajně pět minut válení kuliček v dlani přidá pět let života. Já si myslím, že to bude především pro zklidňující a relaxační účinky. Stres nás zabíjí pomalu a jistě, tohle je polomeditační způsob, jak se ho zbavit.

Ze začátku jsem si myslel, že nejlepší je válet každou kouli v jedné ruce, neboť to vydávají nejvíce vibrací a zvuku. Správně se mají však válet v jedné ruce, tak aby se ideálně nedotýkaly a nebo alespoň nenarážely (tedy stále se dotýkaly). Překvapivě se mi však zdá, že každá v jedné ruce je účinnější metoda.

Celkem se mi osvědčily při bolesti hlavy, stačí chvilka a je po bolesti, bez zbytečných prášků. Také při chronické bolesti kolena mi pomáhají. Sednu si buď jako při meditaci, nebo se alespoň napřímím na židli. Je to trocha meditace opravdu to uklidní a osvěží.

Nemohu říci, zda spolehlivě léčí záněty či bradavice. Vím však, že bez účinku nejsou a jako relaxační pomůcka (i masážní) jsou dobré. Jejich cena navíc není závratná. Stojí běžně pod 150 Kč a to i s krabičkou. Nezapomeňte, že výraznější účinky přináší až po delším používání.

Napsat komentář