Chytré drogy: Piracetam

Začínáme sérii článků, která se bude věnovat tzv. nootropním látkám, které se běžně nazývají „chytré drogy“. Mají za úkol jediné, pomoci mozku si lépe pamatovat. Je tedy jasné, že je využívají především studenti, ať už mají před maturitou, nebo potřebují nakopnout na vysoké škole.

První látkou,  která byla označena jako nootropikum je Piracetam. Jedná se o volně prodejný lék, který se nasazuje především při stařecké demenci. Užívají ho však stále více lidé zdraví, kteří si jeho účinky pochvalují. Je to bezpečné?

Piracetam je cyklický derivát kyseliny gama-aminomáselné a zvyšuje průtok krve mozkem, dochází tedy k okysličování a také zlepšuje vyživování neuronů glukózou. Důležitý efekt je i to, že zlepšuje komunikaci mezi levou a pravou hemisférou.

A jaké účinky můžeme od Piracetamu očekávat? Zlepšení paměti, zvýšená koncentrace (soustředěnost), větší motivace, snížená únava ale také lepší komunikační schopnosti, odbourání stresu či menší stud. Obecně zlepšuje především kognitivní funkce (intelektuální).

Nelze však očekávat, že se takové účinky dostaví po první tabletě. Piracetam má výraznější účinky až po několika dnech u někoho i týdnech, proto se doporučuje užívat jej až 8 týdnů. Studenti, kteří mají tedy jen pár dní před zkouškou, tedy moc nepochodí.

Běžně je doporučené dávkování 2 400 mg Piracetamu denně, to však mnozí zvyšují i na 10 g denně. Dobrou zprávou je, že Piracetam je považován za vůbec nejméně toxický lék, který je vyráběn. V těle se nemetabolizuje, takže játra ohrožena nejsou, vyloučen je v nezměněné formě ledvinami, takže je třeba mít zdravé ledviny!

A jak Piracetam získat? Piracetam je volně prodejným lékem, obchodní názvy jsou především Piracetam AL 1200 nebo 800 (mg) nebo také Nootropil či Lucetam. Pro lepší účinek se doporučuje brát zároveň i cholin, ten u nás pořídíte nejvýhodněji jako Lecitin.

Zkus přírodní mozkový stimulant!

Brain Active

13 přírodních látek pro podporu paměti, soustředění a zvýšení energie. Brain Active je komplexní přípravek obsahující přírodní účinné látky pro podporu paměti, koncentrace a mentálního výkonu.

Obsahuje přírodní stimulanty, adaptogeny a mozkové nutrienty. Brain Active je unikátní svým komplexním složením. Obsahuje 13 přírodních účinných látek.

Napsat komentář