Bělení zubů černým uhlím: Nepoškodíš si tím zuby?

Bělení před a po

Jsou toho plné sociální sítě, blogy a článků s postupy najdete desítky (známý český server Vitalia.cz ve svém článku o tomto trendu rovnou glosuje jejich kvalitu). O čem je řeč? Přeci o bělení zubů pomocí aktivního uhlí.

To má podle příznivců přirozeně a bezpečně vybělit zuby. Mimo návodů, jak si během pár týdnů takto zkrášlit úsměv, už ale najdeš i celou řadu produktů obsahujících právě aktivní uhlí. Jejich cena je však poměrně vyšší.

Rozdrtit uhlí a vyčistit zuby

Základní trik tohoto trendu spočívá v rozdrcení tabletek aktivního uhlí, které snadno pořídíte v každé lékárně. Je vyráběné z uhlí, dřeva či kokosových ořechů. Díky své velké adsorpční schopnosti se používá nejen u průjmů, ale i u otrav.

Poznámka: „Živočišné uhlí“ je zažitý pojem z dob, kdy se aktivní uhlí vyrábělo ze zvířecích kostí. Dnes se prodává již uhlí pouze rostlinného původu.

Pro domácí bělení zubů se doporučuje vzít 2 tablety aktivního uhlí a ty rozdrtit (lžičkou či v hmoždíři), smíchat s trochou vody, aby vznikla pasta. Tou si normálně vyčistit zuby, nechat alespoň 2 minuty působit a poté vypláchnout ústa.

Funguje, nebo snad ne?

To, že po celém internetu jsou návody, jak si aktivním uhlím vyčistit zuby, a lidé si fotí „černé zuby“ na Instagram, ještě vůbec nic nevypovídá o účinnosti. Pravdou je, že zde tato metoda silné základy nemá.

Bělení zubů uhlím na Instagramu

Instagram je plný úsměvů.

Skutečně totiž chybí seriózní zdroje, které by účinnost potvrzovaly. Odborníci se shodují, že zde zkrátka nejsou žádné studie, které by účinnost potvrzovaly. Stejně jako není možné vyloučit bezpečnost a šetrnost po domácku vyrobených past.

Zásadním problémem vlastní výroby je, že uhlí se nepodaří rozdrtit úplně na jemný prášek. Větší kousky tak budou působit abrazivně a mohou poškozovat sklovinu i dásně. American Dental Association (Americká asociace dentistů) doporučuje i u běžných bělících past konzultaci se zubařem.

Na straně druhé jsou pak samozřejmě ukázky „před a po“, kdy se lidé fotí. Tímto způsobem se propagují i pasty a směsi obsahující aktivní uhlí. Jenže vybělit zuby na fotce je otázka pár minut – na počítači. Nelze zde tedy 100% důvěřovat recenzím. Například v této Andrea už před lety zkoušela toto bělení a po týdnu se viditelná změna nedostavila.

Dej pozor: Uhlí v podobě prášku se neopatrným zacházením může dostat nejen na tebe, ale i na oblečení a věci poblíž. Dávej si na to pozor!

Speciální přípravky i velké značky

Absorpční schopnosti aktivního uhlí není potřeba zpochybňovat, ale pravděpodobně v ústech dokáže „pochytat“ pouze látky, které by později zuby zabarvily. Tedy ve smyslu prevence. Budeme-li se dívat pouze na základní složku, kterou je uhlí.

Jako u jiných trendů se i zde objevil byznys. Na trhu je celá řada produktů, které nabízí uhlí v nejrůznějších formách. Třeba prášek Coco Glam obsahuje navíc bentonitový jíl, extrakt z máty a extrakt z pomerančové kůry. Zajímavé však je, že se chlubí nízkým RDA koeficientem (65 = nízká abrazivita).

Na tuto vlnu se však stačili dostat i známí výrobci zubních past. Například značka CURAPROX má celou řadu Black is White, kde pasty obsahují mimo jiné právě aktivní uhlí. Colgate nabízí v Indii zubní pastu Total Charcoal Deep Clean. Černých past menších výrobců je pak ještě celá řada. Samozřejmě nechybí ani speciální kartáčky, jak jinak než z uhlí.

Chceš-li to vyzkoušet sám/sama, tak je asi lepší zvolit již hotový produkt, který by měl být šetrný. Nevýhodou může být vyšší cena a nejistý účinek. Uhlí by však mělo pomáhat i se zápachem z úst, pro někoho možná o důvod víc vyzkoušet.

Napsat komentář