7 důvodů, proč si dát chilli papričky

Chilli papričky jsou malými plody exotických druhů křovitých paprik, které jsou známé hlavně pro svou pálivou chuť a silnou vůni. Najdete je obzvláště v tropech a subtropech Asie, Afriky a v Mexiku. Svůj význam mají nejen v kuchyni, oceníme je při různých onemocnění a hubnutí, ale jsou vhodné i pro milovníky, jako afrodiziakum.

Díky kapsaicinu, látce, která se dobře rozpouští v tucích, si můžeme vychutnat velmi pálivou chuť chilli papriček, někdy též nazývanou jako „kayenský pepř“.

Co nám pomůže zahnat akutní pálení v ústech? Někteří lidé se chytají za hlavu, když slyší odpověď. Ano je to mléko, nejlépe pomůže jedna sklenka mléka. Pokud mléko není vaší volbou, pomáhá i vypláchnout si ústa sklenkou kořalky.

Chilli a zdraví

Chilli papričky mají výborný vliv na zdraví. Dokážou člověku rychle pomoci s různými onemocněními, od cukrovky, vysokého cholesterolu nebo žaludečních vředů. Kaspiacin nám pomáhá i při léčbě rýmy. Potlačuje zánět v nosních dutinách a léčí tak i chronickou rýmu. Kromě kapsaicinu obsahují také vitamin C a beta-karoten. Podporují vylučování trávicích šťáv v žaludku i žlučníku, a tak nám pomáhají s trávením velmi tučných a těžkých jídel.

Chilli papričky nám také pomáhají s imunitním systémem. Jsou výborným zdrojem vitaminu C a můžeme je používat při prevenci před řadou onemocnění. Výtažky chilli se schopnostmi prokrvení celého těla se využívají i při léčbě zánětlivých onemocnění kloubů, kdy po aplikaci na postižené místo dochází k úlevě od nepříjemné bolesti a k urychlení léčby zánětu.

Povoleno i diabetikům

Musíte si dávat pozor na to, co jíte? Chilli papričky snižují množství inzulinu v těle po jídle o více než 50%. Proto jsou chilli papričky výborné i pro diabetiky. Obsahují hodně vlákniny, která zpomaluje rychlost vstřebávání cukru do těla.

Železo a papričky

Pokud trpíte například anémií a nejíte maso, rozhodně by vám pomohlo zařadit do svého jídelníčku chilli papričky, neboť obsahují poměrně vysoký obsah železa.

Chilli papričky a kardiovaskulární systém

Zde se uplatní schopnost chilli papriček rozpouštět v těle látku fibrin, která je zodpovědná za tvorbu krevních sraženin. Chrání nás před hromaděním „špatného“ cholesterolu v krvi a vzniku onemocnění jako je ateroskleróza, srdeční infarkt, mrtvice či plicní embolie.

Spalování tuků

Trochu větší bříško, než bychom si přáli, má většina z nás a to hlavně po zimě. Kapsaicin má, kromě jiných prospěšných vlastností, i velký vliv na produkci tepla v těle a tak napomáhá spouštět proces spalování tuků. A jistě všechny potěší, že jde hlavně o oblast břicha.

Stačí jedna jediná chilli paprička denně a budete se divit, jak se vaše postava mění. Pokud vám nevyhovuje jíst papričky, můžete zkusit dokonce chilli zábaly, které prokrvují tělo z venku a pak pomáhají odstranit celulitidu. Navíc další pozitivním přínosem je zbavení se chuti na sladké a tučné potraviny při pravidelné konzumaci. Bude asi velmi obtížné každý den sníst jednu papričku, ale můžete zkusit, zda pro vás nebude přijatelnější, když si budete přidávat rozemleté chilli do vašich jídel.

Kvalitnější spánek

Máte problém se spánkem nebo snad trpíte poruchou spánku? Tasmánská studie ukazuje, že lidé, kteří chilli mají pravidelně ve svém jídelníčku, mají mnohem lepší kvalitu spánku než ostatní.

Pocit štěstí a afrodiziakum

Když budete jíst chilli papričky, krom dobrého zdraví, budete mít také pocit štěstí. Vyvolávají ho hormony, především endorfiny a také serotonin, které naše tělo více produkuje díky chilli. A hlavně jsou chilli papričky považovány za přírodní afrodiziakum. Stimulují krevní oběh a tím prokrvují celé tělo, čímž se následně zvýší i citlivost pohlavních orgánů.

Čím menší papričky si vyberete, tím ostřejší a intenzivnější chuť budou mít. Jezte chilli a zlepší se vaše zdraví, postava i váš milostný život.

Napsat komentář