5 faktů o ovoci a zelenině, které jste nevěděli

Ovoce a zelenina, to většina z nás považuje za základ zdravé stravy. Rozhodně s tím souhlasíme, ale mezi lidmi kolují o těchto potravinách nejrůznější mýty a nebo se naopak podceňuje jejich význam.

Sepsali jsme pro vás několik zajímavých i užitečných informací ohledně ovoce a zeleniny. A věřte, že některým ani nebudete chtít věřit.

1. Záporné kalorie neexistují

Lidé, kteří chtějí hubnout často naráží na informace o tom, že některé druhy ovoce a zeleniny vyžadují více kalorií na strávení, než tělu dodají. Teoreticky by se tak kalorický příjem dostal do mínusu. Kdyby to takto fungovalo, tak by hubnutí nebyl pro většinu lidí problém.

Bohužel nic takového jako záporné kalorie neexistuje a jedná se o nesmysl. Sice se některé kalorie skutečně spálí, ale pouze okolo 10-20 % z celkového množství, takže jejich příjem bude bohatě v plusu.

2. Výživné v každé podobě

Také jste slyšeli o tom, že mražené ovoce či zelenina neobsahuje tolik zdraví prospěšných látek jako ve své čerstvé formě? I zde si můžete poznamenat,  že se jedná o mylné tvrzení. Výzkumy prokázaly, že rozdíl mezi mraženou a normální formou je z pohledu obsahu výživných látek zanedbatelný.

Klidně tak můžete zamražovat nebo pít, tyto úpravy vás neochudí o žádné důležité látky.

3. Obsahují spoustu železa

Železo je pro lidské tělo důležitým stopovým prvkem. Ovlivňuje pohyb střev, pomáhá snižovat cholesterol, reguluje krevní cukr a prodlužuje pocit nasycení. Ovoce a zelenina jsou bohatým zdrojem železa, takže jeho doplnění je jednoduché, ale ještě lepší je konzumovat je pravidelně, jako prevenci proti jeho nedostatku.

4. Nejneoblíbenější zelenina je ta nejprospěšnější

Řeč je o růžičkové kapustě, která rozhodně nepratří k oblíbeným druhům zeleniny. Většina lidí se jí vyhýbá, pro její nepříjemnou chuť, a jiní ji rozhodně nekonzumují nikterak pravidelně.

Faktem ovšem je, že se jedná prakticky nejprospěšnější druh. Obsahuje minimum kalorií, je bohatá na vitamíny a minerální látky, žádný tuk ani cholesterol, navíc výborně zasytí. Pokud tedy chcete něco pro své zdraví udělat, pak se překonejte a snažte se začlenit tuto neoblíbenou zeleninu do svého jídelníčku.

5. Jablko lepší než káva

Lidé „startují“ ráno své tělo šálkem kávy. Věština lidí po probuzení potřebuje nějak povzbudit, ale káva zdaleka není tím nejlepším. Mnohem lepší službu vám udělá obyčejné jablko.

Jablko je totiž bohaté na sacharidy, vitamíny a minerály, takže dodá tělu dostatek látek, které zajistí dostatek energie. Rozhodně to vyzkoušejte a uvidíte, že jablko je lepší start do dne, než konvice kávy.

Napsat komentář