3 tipy jak zlepšit svoji paměť

Jelikož se blíží nový školní rok, je čas si přiblížit i oblast mozku. Tedy konkrétně zlepšení paměti, jelikož zapomínání je  u všech školou povinných velkým problémem. Dnes jsem si připravil tři tipy, jak jí alespoň trochu zlepšit.

O tom, zda jsou jednoduché či ne musíte rozhodnout samy. Rozhodně je však nepodceňujte, neboť i sebemenší snaha vám může pomoci.

  1. Redukujte stres. Stres je největším nepřítelem naší mysli a po nějakém čase i těla. Čím dříve se naučíte ho zvládat a nejlépe odbourávat, tím dříve se budete cítit lépe a vše vám půjde lépe.Pokud jste ve stresu, zabíjíte své mozkové buňky a také negativně působíte na část mozku zvanou hippocampus, která je zodpovědná za uchovávání krátkodobé i dlouhodobé paměti. Naučte se tedy relaxovat, ať již hudbou, meditací, sportem, nebo sledováním televize. Snažte se si občas najít chvilku pro sebe a „vypnout“.
  2. Cvičte svůj mozek. I mozek potřebuje cvičit a ne jej nechat zahálet. Pokud budete svůj mozek udržovat v kondici, zlepší se vám i paměť. Takové cvičení přitom není nijak náročné časově či finančně.Zkusit můžete například čištění zubů nedominantní rukou či jiné činnosti. Učte se cizí jazyky či hrát na hudební nástroj. Nebo si prostě něco nastudujte o tématu, které vás aktuálně zaujalo. Všechny tyto metody zajistí vznik nových cest neuronů v mozku.
  3. Pozorně naslouchejte a zapojujte se. Možná si ani nevšímáte toho, jak ignorujete svět okolo sebe. Zkuste si více všímat detailů, nepřehlížejte obyčejné věci. Prostě popřemýšlejte, cestou do školy/práce nad vším.Poznávejte nové lidi a opakujte si jejich jména. Diskutujte hodně, dozvíte se zajímavé věci a procvičíte si tak paměť i když se vám to nezdá. Stačí jen překonat strach, že se ztrapníte. Berte to jako přínos, i když nemůžete ostatní poučit.

Tipů jak si zlepšit paměť je mnohem více a proto se k tomuto tématu brzy vrátím. Je totiž aktuální pro všechny, mladé i starší. Všichni bychom si rádi pamatovali více a často stačí jen tak málo, aby to bylo možné.

Napsat komentář